64-årig kvindes svindel med Socialstyrelsens satspuljemidler er et lærebogseksempel på, hvordan et it-miljø ikke skal administreres

Klumme: Svindlen med satspuljemidlerne er et eksempel på, hvor galt det kan gå, når der ikke er styr på, hvem der kan gøre hvad i organisationens it-systemer.

Artikel top billede

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for skribentens synspunkter.

Det er næppe gået nogens næse forbi, at en betroet medarbejder i Socialstyrelsen er mistænkt for at have begået svindel for 111 millioner kroner.

Det er penge, som skulle være gået til Danmarks mest udsatte borgere, men som kvinden i stedet overførte til sine private konti.

Sagen er et skræmmeeksempel på, hvor galt det kan gå, når der ikke er styr på kontrolprocesserne og på hvem, der har hvilke rettigheder i organisationens systemer. Kvinden udnyttede nemlig sin status som superbruger i it-systemerne til at slette sine spor.

Allerede i 2007 kritiserede Rigsrevisionen Socialstyrelsens it-anvendelse og konstaterede, at det ikke altid var muligt at identificere, hvem der havde arbejdet som systemadministrator.

I 2015 påpegede revisionen problemer med styrelsens it-sikkerhed, da alt for mange havde fået tildelt særlige it-adgange.

Det er ganske enkelt et lærebogseksempel på, hvordan et it-miljø ikke skal administreres.

Den største trussel kommer indefra

Nu er det fristende at læne sig tilbage og pege fingre ad it-sikkerheden i Socialstyrelsen.

Men det er også for let. Jeg vil vove den påstand, at udfordringen gælder langt flere organisationer, end vi går og tror - i det offentlige, men bestemt også i det private. Mange har simpelthen ikke fået de processer, som stigende digitalisering kræver, ordentligt på plads.

Ingen skal kunne alt i organisationens it-systemer og de, der kan mest skal løbende overvåges. Så simpelt kan det siges. Og det var det, der var/er problemet i Socialstyrelsen.

I dag har alle travlt med at beskytte sig mod hackerangreb og trusler i cyberspace. Trusler, der lurer uden for organisationen, forstås. Gang på gang ser vi desværre, at de interne trusler i organisationen nedprioriteres i sikkerhedsstrategien.

Dette sker ikke nødvendigvis af modvilje fra virksomheden, men på grund af simpel prioritering.

Det er enormt ærgerligt, for en ting vi må og skal lære fra denne sag er, at indvendige trusler kan være mindst lige så alvorlige som de eksterne.

Insidere er involveret i hele 28 procent af cyberangreb ifølge Verizons seneste Data Breach Investigation Report, og sagen er et klokkeklart eksempel på, hvor udsat organisationen er, når en it-superbruger handler i ond tro.

En medarbejder, som uforvarende kommer til at skade organisationen via sine handlinger, er dog en lige så nærværende trussel.

Ifølge Verizon er menneskelige fejl kilden til hele 17 procent af cyberangreb, og de fleste opstår pga. godtroenhed eller sløset omgang med data. Derfor er det så afgørende at begrænse den skade, som medarbejderne kan udrette – ligegyldigt om der er tale om overlagte handlinger eller ej.

Men hvordan gør man så det? Ved at kontrollere insiderne.

Den proces begynder først og fremmest med at få overblik over organisationens data. Overblikket er først komplet, når man har styr på, hvem der har adgang til hvad, hvorfor de har den adgang, og hvad adgangen bliver brugt til.

Kort sagt: Overvåg løbende hvem, der har gjort hvad i it-systemerne og sørg for, at de rette kontrolinstanser og funktionsdelinger er på plads.

Når det kommer til it-sikkerhed og at holde insidertruslen i skak, så er kontrol ganske enkelt det bedste forsvar.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os noget tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S