Dansk forbund forlanger ændringer i regler for udflytning af vigtige danske it-systemer til udlandet: Se kravene her

Danske it-systemer med væsentlig betydning for Danmark bør som udgangspunkt holdes hjemme i Danmark, mener it-fagforbundet Prosa.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det sker efter, at Computerworld i en længere artikel-serie har påvist, at en række vigtige person-data om danskerne i dag bliver hostet i datacentre i udlandet - eksempelvis hos Microsoft eller Amazon Web Services.

Computerworld kunne i sommere afsløre hvilke seks it-systemer, der står til at blive omfattet af den nye såkaldte krigsregel - altså de seks systemer, som rummer så vigtige data, at de af hensyn til nationens sikkerheden ikke må forlade Danmark.

Det kan du læse mere om her: Computerworld afslører: Disse seks it-systemer står til at blive omfattet af den nye krigsregel.

Men det er ikke nok, mener Prosa.

“Mens kritiske it-systemer ikke bør flyttes ud over landets grænser, bør der også være tungtvejende grunde til at placere it-systemer, der blot vurderes væsentlige for at få Danmark til at fungere, uden for Danmark,” lyder det fra forbundet.

Ifølge forbundets formand, Niels Bertelsen, er Danmarks ‘eneste incitament’ til at anvende de store udenlandske datacentre penge. De frister nemlig med ofte meget lave priser i forhold til de danske alternativer.

“Der bør være tungtvejende grunde til at lægge it-systemer, som er væsentlige for at få Danmark til at fungere, uden for Danmark. Ved en udflytning af væsentlige it-systemer må økonomi må aldrig kunne overtrumfe datasikkerhed,” lyder det fra Prosa.

Hvem er sikkerhedsgodkendt?

Niels Bertelsen peger på, at det eksempelvis er svært at kontrollere, at alle medarbejderne i et udenlandsk datacenter er sikkerhedsgodkendte.

“Hvis systemet i Danmark kræver, at de, der arbejder med systemet, er sikkerhedsgodkendte, hvordan sikrer man sig så, at medarbejdere i udlandet reelt har samme sikkerhedsgodkendelse? Jeg har meget svært ved at se, hvordan det danske politi får legal mulighed for at sikkerhedsgodkende borgere i et andet land,” siger han.

“Men først og fremmest handler det om adgangen til data og det faktum, at Danmark ved krige eller handelskrige har meget ringe muligheder for at insistere på, at en forretningsaftale overholdes. Virksomheder i andre lande er jo først og fremmest underlagt det lands lov,” siger han.

Prosa foreslår derfor i et høringssvar til Justitsministeriet, at der nu indføres det, som forbundet kalder for et ‘følg-eller-forklar’-princip for alle offentlige systemer, der ‘ikke kan undværes i en måned,’ som Prosa skriver,

Princippet skal ifølge forslaget bestå af, at der for alle de vigtige systemer indføres et ekstra krav om, at der hvert tredje år afleveres en forklaring med de tungtvejende grunde til at flytte det pågældende system til udlandet.

Læs også:

KMD's Azure-løsning får 44 kommuner til at bryde aftale med staten - nu melder Microsoft klart ud: "Hvis vi vidste, hvad vi ved i dag, og KMD kom med løsningen i dag, så ville vi naturligvis ikke støtte det"

Kombit melder klart ud: Derfor er Aula ikke omfattet af krigsreglen

Datatilsynet siger nej til klarere retningslinjer for brug af public cloud: "Kommunerne og regionerne skal bare være de gode dataansvarlige, de er i alle andre sammenhænge"

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics