Bog: Derfor træffer vi dårlige beslutninger

I den bog Noise: A Flaw in Human Judgment går forfatterne i dybden med de variable, der giver sig udslag i, at vi undertiden træffer vildt forskellige og ofte meget ringe beslutninger.

Artikel top billede

Det kan ikke anbefales at stjæle af kassen eller pande sin nabo ned. Men gør man det alligevel – og stilles man for retten – bør man håbe at få sin sag behandlet efter frokost, hvor dommeren er mæt og veltilfreds.

Er dommeren derimod sulten og utålmodig, er der nemlig tendens til, at den usle synder får lov at ruske tremmer i længere tid.

Det er et af eksemplerne i den helt nye bog Noise: A Flaw in Human Judgment af Daniel Kahneman, Olivier Sibony og Cass R. Sunstein. Bogen udkommer 18. maj.

Bogens pointe er, hvordan bittesmå forskelle i de givne omstændigheder kan give sig udslag i meget store forskelle i de vurderinger og valg, vi træffer.

Det kan f.eks. være, at to forbrydere, som er skyldige i præcis samme straffelovsovertrædelse, får forskellige domme. At to patienter med identiske symptomer og nogenlunde ens sygdomshistorie får hver sin vidt forskellige diagnose.

Eller at HR-direktøren ansætter en inkompetent tåbe i stedet for en knalddygtig specialist.

Årsagerne til denne støj er mange: Lige fra rene tilfældigheder til udtalte forskelle i personligheder og i de fordomme og holdninger, vi hver især bærer rundt på som mennesker.

Konsekvensen er, at der hele tiden træffes dårlige beslutninger på et mangelfuldt grundlag. Både af privatpersoner og af ledere indenfor både politik, jura, lægevidenskab og alle mulige andre steder, hvilket har store omkostninger for samfund, virksomheder og enkeltpersoner.

I Noise forklarer forfatterne, hvordan mekanismen virker og hvordan vi aktivt kan bruge denne viden til at imødegå indbyggede defekter i de mekanismer, der får os til at træffe beslutninger.

Også når maven knurrer og uanset om den person, vi har med at gøre i præcis dette øjeblik, er sympatisk og attraktiv – eller mut og udstyret med en usædvanligt stor, behåret vorte midt på næsen.

For øvrigt har den ene af bogens forfattere, nobelprismodtageren Daniel Kahneman, været med til at skrive denne meget grundige artikel i Harvard Business Review, som går i dybden med nogle af mekanismerne bag støjen.

Savner man et mere tilgængeligt sammendrag, kan man i stedet høre forfatterne forklare nogle af bogens hovedpointer i denne korte video.

Titel: Noise: A Flaw in Human Judgment / Forfattere: Daniel Kahneman, Olivier Sibony og Cass R. Sunstein / Udkommer 18. maj

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S