Bog: Derfor træffer vi dårlige beslutninger

I den bog Noise: A Flaw in Human Judgment går forfatterne i dybden med de variable, der giver sig udslag i, at vi undertiden træffer vildt forskellige og ofte meget ringe beslutninger.

Artikel top billede

Det kan ikke anbefales at stjæle af kassen eller pande sin nabo ned. Men gør man det alligevel – og stilles man for retten – bør man håbe at få sin sag behandlet efter frokost, hvor dommeren er mæt og veltilfreds.

Er dommeren derimod sulten og utålmodig, er der nemlig tendens til, at den usle synder får lov at ruske tremmer i længere tid.

Det er et af eksemplerne i den helt nye bog Noise: A Flaw in Human Judgment af Daniel Kahneman, Olivier Sibony og Cass R. Sunstein. Bogen udkommer 18. maj.

Bogens pointe er, hvordan bittesmå forskelle i de givne omstændigheder kan give sig udslag i meget store forskelle i de vurderinger og valg, vi træffer.

Det kan f.eks. være, at to forbrydere, som er skyldige i præcis samme straffelovsovertrædelse, får forskellige domme. At to patienter med identiske symptomer og nogenlunde ens sygdomshistorie får hver sin vidt forskellige diagnose.

Eller at HR-direktøren ansætter en inkompetent tåbe i stedet for en knalddygtig specialist.

Årsagerne til denne støj er mange: Lige fra rene tilfældigheder til udtalte forskelle i personligheder og i de fordomme og holdninger, vi hver især bærer rundt på som mennesker.

Konsekvensen er, at der hele tiden træffes dårlige beslutninger på et mangelfuldt grundlag. Både af privatpersoner og af ledere indenfor både politik, jura, lægevidenskab og alle mulige andre steder, hvilket har store omkostninger for samfund, virksomheder og enkeltpersoner.

I Noise forklarer forfatterne, hvordan mekanismen virker og hvordan vi aktivt kan bruge denne viden til at imødegå indbyggede defekter i de mekanismer, der får os til at træffe beslutninger.

Også når maven knurrer og uanset om den person, vi har med at gøre i præcis dette øjeblik, er sympatisk og attraktiv – eller mut og udstyret med en usædvanligt stor, behåret vorte midt på næsen.

For øvrigt har den ene af bogens forfattere, nobelprismodtageren Daniel Kahneman, været med til at skrive denne meget grundige artikel i Harvard Business Review, som går i dybden med nogle af mekanismerne bag støjen.

Savner man et mere tilgængeligt sammendrag, kan man i stedet høre forfatterne forklare nogle af bogens hovedpointer i denne korte video.

Titel: Noise: A Flaw in Human Judgment / Forfattere: Daniel Kahneman, Olivier Sibony og Cass R. Sunstein / Udkommer 18. maj

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Jyske Bank

    Strategisk Partner til Teknologi & AI

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job