Bog: Derfor træffer vi dårlige beslutninger

I den bog Noise: A Flaw in Human Judgment går forfatterne i dybden med de variable, der giver sig udslag i, at vi undertiden træffer vildt forskellige og ofte meget ringe beslutninger.

Artikel top billede

Det kan ikke anbefales at stjæle af kassen eller pande sin nabo ned. Men gør man det alligevel – og stilles man for retten – bør man håbe at få sin sag behandlet efter frokost, hvor dommeren er mæt og veltilfreds.

Er dommeren derimod sulten og utålmodig, er der nemlig tendens til, at den usle synder får lov at ruske tremmer i længere tid.

Det er et af eksemplerne i den helt nye bog Noise: A Flaw in Human Judgment af Daniel Kahneman, Olivier Sibony og Cass R. Sunstein. Bogen udkommer 18. maj.

Bogens pointe er, hvordan bittesmå forskelle i de givne omstændigheder kan give sig udslag i meget store forskelle i de vurderinger og valg, vi træffer.

Det kan f.eks. være, at to forbrydere, som er skyldige i præcis samme straffelovsovertrædelse, får forskellige domme. At to patienter med identiske symptomer og nogenlunde ens sygdomshistorie får hver sin vidt forskellige diagnose.

Eller at HR-direktøren ansætter en inkompetent tåbe i stedet for en knalddygtig specialist.

Årsagerne til denne støj er mange: Lige fra rene tilfældigheder til udtalte forskelle i personligheder og i de fordomme og holdninger, vi hver især bærer rundt på som mennesker.

Konsekvensen er, at der hele tiden træffes dårlige beslutninger på et mangelfuldt grundlag. Både af privatpersoner og af ledere indenfor både politik, jura, lægevidenskab og alle mulige andre steder, hvilket har store omkostninger for samfund, virksomheder og enkeltpersoner.

I Noise forklarer forfatterne, hvordan mekanismen virker og hvordan vi aktivt kan bruge denne viden til at imødegå indbyggede defekter i de mekanismer, der får os til at træffe beslutninger.

Også når maven knurrer og uanset om den person, vi har med at gøre i præcis dette øjeblik, er sympatisk og attraktiv – eller mut og udstyret med en usædvanligt stor, behåret vorte midt på næsen.

For øvrigt har den ene af bogens forfattere, nobelprismodtageren Daniel Kahneman, været med til at skrive denne meget grundige artikel i Harvard Business Review, som går i dybden med nogle af mekanismerne bag støjen.

Savner man et mere tilgængeligt sammendrag, kan man i stedet høre forfatterne forklare nogle af bogens hovedpointer i denne korte video.

Titel: Noise: A Flaw in Human Judgment / Forfattere: Daniel Kahneman, Olivier Sibony og Cass R. Sunstein / Udkommer 18. maj

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec