Inderne: Unge og solidt it-certificerede

Arbejdskraften i den indiske it-branche er ung og meget solidt uddannet. De fleste har en bachelor plus mindst én langhåret certificering. Og så er de bare 26 år gamle i gennemsnit. Sådan lyder meldingen fra IT-Brancheforeningen, som netop har været på tur.

80 procent af de ansatte i den indiske it-branche har både en uddannelse på bachelor-niveau og er derudover certificerede i alt fra .Net til SAP og Cisco-teknologier.

IT-Brancheforeningen er netop vendt hjem fra en tur til Indien, hvor formålet var at knytte kontakter og få en idé om mulighederne i landet med verdens næststørste befolkning.

En million ansøgninger om året

? Turen gav et godt indtryk af, hvad det indiske it-marked er for en størrelse. Vi var med for at få en fornemmelse af markedet, og hvordan det er i forhold til det nordiske it-marked, siger Jørgen Knudsen, administrerende direktør, Mjølner Informatics.

For ham var der hovedsagelig tale om en "fact finding"-tur, hvor de fakta, der er kommet med hjem, indgår i den diskussion, som der løbende er internt i Mjølner Informatics om, hvordan virksomheden skal udvikle sig.

Delegationen besøgte både danske virksomheder, der har etableret sig i Indien som for eksempel Kring Technologies og var også forbi nogle af de helt store indiske it-arbejdspladser.

Med på turen til Indien

  • Helge Sander, videnskabsminister (V)
  • Finn Kjærsdam, professor med ansvar for engineering og science, Aalborg Universitet.
  • Ramjee Prasad, specialist i mobiltelefoni, Aalborg Universitet
  • Knud Erik Skouby, professor, tele og informatik, DTU
  • Peter Grøndal, administrerende direktør, Danware
  • Gitte Møldrup Nielsen, administrerende direktør, IT Vest
  • Lars Monrad Gylling, administrerende direktør, KMD
  • Jesper Kring, administrerende direktør, Kring Technologies
  • Jørgen Lindskov Knudsen, administrerende direktør, Mjølner Informatics.
  • Ragnar Norddahl, administrerende direktør, TCS (Tata Consulting Services).
  • Stig Skelboe, professor, datalogisk institut, Københavns Universitet.
  • Jens Heimburger, bestyrelsesformand, Valtech.
  • ? En af de store virksomheder, som vi besøgte, får hvert år en million jobansøgninger. Heraf kommer 130.000 ansøgere til jobsamtale, og virksomheden ansætter hvert år 13.000 nye medarbejdere, fortæller Jakob Lyngsø.

    Alle er solidt uddannede

    80 procent af de indiske it-medarbejdere har udover en uddannelse på bachelor-niveau certificeringer inden for eksempelvis Microsoft Dotnet, Cisco eller måske SAP.

    ? De næste 16 procent er kandidater som for eksempel cand. it., dataloger, cand. scient. pol. eller lignende, og de sidste fire procent har en Ph.d. Summa summarum så er arbejdskraften inden for it virkelig solidt uddannet i Indien, siger Jakob Lyngsø, direktør, IT-Brancheforeningen.

    Dertil kommer, at gennemsnitsalderen i de virksomheder, som den danske delegation besøgte, kun er cirka 26 år, hvilket hænger sammen med, at de mange intensive uddannelsesprogrammer er ret nye.

    ? Indien udanner cirka 100.000 kandidater om året, hvor vi herhjemme uddanner 800 om året, siger Jakob Lyngsø.

    Bliver udkonkurreret

    Han mener, at det er kolossalt vigtigt, at danske it-virksomheder begynder at etablere samarbejder med indiske it-kolleger, hvis de danske skal klare sig på længere sigt.

    ? Jeg frygter, at vi bliver udkonkurreret af dem, der spiller de udenlandske kort, hvis ikke vi gør det. For eksempel har alle de store multinationale virksomheder datterselskaber i Indien, og de lægger selvfølgelig deres udviklingsprojekter, hvor det er bedst og billigst, konstaterer Jakob Lyngsø.

    Helt konkret arbejder ITB med et forslag om en uddannelse, hvor danskere skal kunne udbygge en bachelor med et år i Indien på et indisk universitet.

    ? Det skal gå begge veje, så vi også får indiske it-folk hertil på videreuddannelse. På den måde kan de lære den danske mentalitet at kende. Og alle kan bygge netværk og få kendskab til hinandens kultur og forretningsmiljø, siger Jakob Lyngsø.

    Tjener også penge

    Ifølge Lyngsø kan de indiske it-selskaber også finde ud af at tjene penge.

    ? Hvis du tager omsætningen i en gennemsnitlig indisk it-virksomhed og dividerer med antallet af medarbejdere, så når du frem til en omsætning på 120.000 kroner pr. medarbejder, og det er meget i Indien.

    Når de meget lavere indiske lønninger regnes ind, så skal en en dansk virksomhed til sammenligning have en omsætning pr. medarbejder på mindst en million kroner.

    ? Og selv en million er ofte ikke tilstrækkeligt herhjemme til at nå en fornuftig indtjening, siger Jakob Lyngsø.

    Udover Indien er der grøde i it-branchen steder som Skt. Petersborg i Rusland og i Pakistan og Kina. ITB har mange gode erfaringer fra Pakistan, men færre fra Kina, hvor kun få taler et forståeligt engelsk.




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Ed A/S
    Salg af hard- og software.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

    Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

    30. september 2025 | Læs mere


    Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

    Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

    02. oktober 2025 | Læs mere


    Sådan drager du fordel af AI, Power Apps og branchemoduler med Business Central

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    03. oktober 2025 | Læs mere