Innovation opstår ofte i kriser – men kan gøre gavn til hverdag

Klumme: Det er velkendt, at der nogle gange skal en gedigen krise til at gennemtvinge nye tiltag – når alt går godt, opgiver man nødig komforten. Hvem ved, om det nye reelt er en forbedring?

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Krige, kriser og nødsituationer har fremtvunget mange innovative tiltag, der efterfølgende har gjort en stor forskel i vores hverdag til både glæde og gavn for hele verden – eksempelvis rustfrit stål, radar, for slet ikke at nævne computeren.

Når meget er på spil, bliver kalkulen en anden, hvilket den igangværende pandemi naturligvis er et godt eksempel på.

Som verdenssamfund investerer vi i vaccineudvikling i kapløb med mutationer, og i virksomheder har vi mange steder helt omlagt vores arbejdsmetoder og rejsemønstre med betragtelige investeringer ikke mindst i teknologi.

Vores opmærksomhed har i høj grad været rettet mod Covid-19, men det er også blevet problematiseret, at pandemien kan øge risiciene ved mere velkendte diagnoser ikke mindst ved for sen diagnosticering.

Her sker der imidlertid også landvindinger, ikke mindst med hjælp fra AI, for eksempel på kræftområdet.

AI-modeller bruges på blodprøver

Det viser blandt andet et helt frisk studie, lavet i samarbejde mellem Sygehus Lillebælt, Institut for Biokemi og Immunologi ved Syddansk Universitet, Kræftens Bekæmpelse og SAS Institute, som viser lovende resultater på området for kræftdiagnoser.

I studiet er der udviklet AI-modeller baseret på laboratorieblodprøver, som er i stand til at give en risikoscore i forhold til at forudsige kræft.

Blodprøverne er nemme at håndtere for de praktiserende læger, og AI-risikoscoren kan vise sig at være et særdeles værdifuldt værktøj i den kliniske beslutningsproces.

Forskningsprojektet ønskede at afdække, om man hos patienter, der gik til deres praktiserende læge med uspecificerede symptomer, kunne bruge blodprøver som et ekstra værktøj til at identificere personer med øget risiko for kræft.

Test forudsiger kræftrisiko

Man testede i forsøget, om en statistisk analyse af blodprøverne drevet af kunstig intelligens kan forudsige, om en patient vil få kræft indenfor 90 dage.

Svaret er, at det kan den.

Det betyder, at man kan lave en risikoscore på den enkelte patient, og at de patienter, der har en reel risiko, hurtigt kan udredes, så de kan komme i behandling.

Ifølge Kræftens Bekæmpelse får hver tredje dansker cancer, inden de fylder 75 år.

Set i det perspektiv er muligheden for tidligt at kortlægge og fokusere indsatsen, hvor sygdommen mest sandsynligt vil ramme, en absolut forskel mellem liv eller et potentielt fatalt cancerforløb.

Jeg tror på, at vi lever i en af de mest innovative perioder nogensinde.

Men innovation kræver opmærksomhed og støtte, og vi skal opmuntre dem, som går forrest ved at stille interesserede spørgsmål hellere end for hurtigt at skyde ideer ned.

Jeg er i hvert fald taknemmelig for, at engagerede forskere som de involverede i casen oven for stadig tror på, at det nytter at eksperimentere og være nysgerrig på, om vi ikke kan gøre det bedre.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S