Er zero trust en naiv illusion?

Klumme: Det helt store emne inden for cybersikkerhed er zero trust, stol på ingen. Tanken er tiltalende og ville kunne yde en imponerende grad af beskyttelse – men det er også stort set teknisk umuligt at implementere.

Artikel top billede

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Hvis dit udgangspunkt er, at du ikke stoler på nogen eller noget, så er der ingen tvivl om, at du vil opnå den størst mulige grad af cybersikkerhed.

Zero trust svarer næsten til det begreb, vi kalder for whitelisting, altså når du starter et program op, så får det først lov til at blive afviklet, hvis det står på en liste over tilladte programmer.

Findes det ikke der, så får det slet ikke lov til at starte op.

Det lyder næsten for godt til at være sandt, og zero trust er da også lige præcis det – for godt til at være sandt.

For den teknologi, vi så gerne vil beskytte, er slet ikke designet til at blive beskyttet.

Tilbage i 1980’erne gik de store spillere som for eksempel IBM og Microsoft sammen og blev enige om, at det var nødvendigt med åbne hardwarestandarder, så det var muligt for alle at lave hardware til de nye computere.

Samme for software

Det samme kom til at gælde for software. Det skulle ikke kun være IBM, der kunne skrive programmer til de nye pc’er, så en åben og kendt standard var nødvendig.

Resultatet er den jungle af hardware- og softwareudviklere og producenter, vi kender i dag, og det har naturligvis en masse fordele.

Men rent sikkerhedsmæssigt har den også rigtig mange ulemper.

For den arkitektur, der blev opfundet tilbage i 1980’erne til at lave pc’er med, er stort set den samme, du ser i de computere, vi alle arbejder på i dag.

Men det stopper ikke der. Internettet er i dag det sted, de fleste, om ikke stort set alle, trusler kommer fra.

Og det internet, vi kender i dag, er baseret på præcis de samme protokoller, som det oprindeligt blev baseret på tilbage i 1969.

Men den gang var der ingen, der tænkte på sikkerhed, bortset fra når det kom til sikkerhed i forbindelse med, at de enkelte beskedpakker kom frem, og at de kunne læses og forstås.

Så alt i alt står vi med usikre teknologier, både når det kommer til vores computere og til den mest udbredte kommunikationsplatform – internettet.

Det er der vi skal hen

Jeg er selv en stor fortaler for zero trust - det er klart der, vi skal hen.

Men at implementere zero trust, som den er tiltænkt, ville kræve et totalt redesign af både internettets og computerens arkitektur.

Hvad vi kan og bør gøre er at bruge dele af tanken bag zero trust.

Vi skal have det som udgangspunkt, som en state of mind. Vi skal være mistænksomme, når vi får mails, ikke mindst hvis det ikke er en mail, vi forventer at få.

Danskerne er kendt for at være tillidsfulde og for at tro på det bedste i folk.

Det er da også en smuk tankegang, men den virker ikke i den digitale verden. Her skal vi ikke stole på nogen – vi skal have zero trust.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S