Nye udbuds-regler på vej: SKI vil have indført disse syv markante ændringer i de danske udbudsregler

En række kommende ændringer i de danske udbuds-regler skal gøre det langt nemmere for både it-kunder og it-leverandører at håndtere de offentlige udbud. Se her, hvad der er på trapperne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Det har været på vej længe, men nu skulle det være sikkert og vist:

Inden for de kommende måneder indledes slutfasen i vedtagelsen af Danmarks nye udbudsregler, som sigter mod at gøre håndteringen af de offentlige udbud langt nemmere, end det er tilfældet i dag.

Erhvervsminister Simon Kollerup (S) ventes nemlig inden for de kommende par måneder at fremsætte det endelige lovforslag til revidering af den nuværende udbudslov.

En helt central aktør i håndteringen af udbudsreglerne er SKI - Statens og Kommunenes Indkøbsservice - der står for at udbyde store opgaver på vegne af en lang række af de offentlige myndigheder.

Det gælder ikke mindst it-opgaver, der via SKI bliver udbudt i ofte mange millioner kroners klassen.

Syv konkrete forslag

SKI har efter samråd med flere erhvervsorganisationer nu indsendt syv konkrete forslag til Folketingets Erhvervsudvalg til forbedring af de nuværende udbudsregler.

Ifølge SKI skal de syv forslag samlet set gøre det billigere og nemmere for både leverandører og offentlige indkøbere at deltage i udbud.

“Forslagene vil ligeledes kunne styrke rammerne for, at aktører i den offentlige sektor bedre kan anskaffe omkostningseffektive og innovative løsninger fra virksomhederne,” lyder det fra SKI til Folketingets Erhvervsudvalg.

De syv forslag fra SKI er:

- Bedre adgang for mindre og mellemstore virksomheder (‘SMV’er’].

- Større mulighed for at tilpasse udbudsmaterialet i udbudsprocessen.

- Udvidet adgang til brug af fleksible udbudsformer.

- Forenkling af sortimentsudbud.

- Indkøb under tærskelværdien.

- Udvidet adgang til at ændre kontrakter i driftsfasen.

- Lettere dokumentationskrav.

Mange udbud annulleres

SKI peger blandt andet på, at hvert fjerde udbud - alt iberegnet - i dag annulleres.

Det skyldes ikke mindst, at der er ret stramme regler for hvor store ændringer, der må indføjes i udbud, som allerede er offentliggjort.

Dette problem vil kunne løses ved at fire på reglerne og gøre det nemmere at indføre ændringer i krav og lignende, uden at hele udbuddet af den grund nødvendigvis skal annulleres helt for blot at blive udbudt igen kort tid efter.

“Det vil gøre det nemmere for ordregivere at imødekomme den feedback, som virksomhederne afgiver sent i udbudsprocessen – og som kan føre til en bedre kontrakt og dermed bedre samhandel mellem den offentlige og den private sektor. I dag kan ordregivere kun i meget begrænset omfang justere udbudsmaterialet uden først at måtte annullere og genudbyde nyt materiale,” meddeler SKI.

SKI mener desuden, at det skal være nemmere at anvende de nyere dynamiske indkøbsssystemer, hvor leverandører løbende kan tages ind som leverandører under givne udbud.

Det er i dag ‘unødigt besværligt’ at anvende det dynamiske indkøbssystem, lyder det fra SKI, der peger på, at modellen ellers er god til at få mindre virksomheder med som leverandører til det offentlige.

Dansk særregel

“Desværre er der i udbudsloven indført en dansk særregel, der kan gøre indkøbet i et dynamisk indkøbssystem voldsomt ressourcekrævende for ordregiverne og dermed mindre attraktivt at benytte,” meddeler SKI.

Det sker med henvisning til, at den offentlige myndighed i dag skal give hver leverandør en konkret begrundelse for, at leverandøren er kommet med eller ej på et dynamisk udbud.

“Det bliver hurtigt en uforholdsmæssig stor opgave, hvis ordregiveren ønsker at evaluere på kvalitet, og der samtidig er rigtig mange virksomheder i spil, som det eksempelvis er tilfældet i SKI’s dynamisk indkøbssystem for software. Den danske særregel kan ændres ved at justere udbudslovens § 171,” meddeler SKI.

Du finder hele SKI’s forslag til Folketingets Erhvervsudvalg ved at klikke her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S