Jobglæden kan blive voldsomt presset, og det kan få store konsekvenser

Klumme: Det er langt fra kun virksomhedens og chefens ansvar at sikre, at jobglæden er intakt. Det er også dit og mit ansvar.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Vi kan vel godt blive enige om, at vores arbejdsgiver skal have fokus på jobglæde, en sund arbejdskultur og tilbyde en fleksibilitet, så vi kan få familie og arbejdsliv til at gå op i en højere enhed.

Men bør vi ikke også tale lidt om den gode gamle arbejdsmoral og en gang imellem minde os selv om ikke at tage det for givet at have et job, hvor vi er omgivet af gode kollegaer og en chef, der egentlig er okay ... eller er det gået lidt af mode?

Jobglæde er uden tvivl en vigtig faktor, men det er langt fra kun virksomhedens og chefens ansvar at sikre, at jobglæden er intakt.

Det er også dit og mit ansvar at være opmærksom på, at kollegaerne har det godt og smiler, når de møder ind mandag morgen, og at de gør det samme, når de forlader kontoret fredag efter en fyraftensøl.

Corona har vendt op og ned på meget

Covid-19 har på rigtig mange områder vendt op og ned på den måde, vi arbejder på.

Langt hen ad vejen har det også været tiltrængt nu, hvor over 60 procent af Danmarks it-professionelle er enige om, at måden, vi arbejdede på før corona, var gammeldags.

Det har også åbnet for, at vi har fået en større fleksibilitet, hvor vi før ofte kun tog en enkelt dag på hjemmekontoret, fordi den lokale VVS’er havde meldt sin ankomst mellem 07.30 – 15.00.

Nu arbejder vi hjemme, fordi det bare giver mening – , ikke kun for arbejdsgiveren men også for dig og din familie.

Bagsiden af medaljen

Men der er også den berømte bagside af medaljen, og den skal vi alle være opmærksomme på og tage ejerskab for.

Covid-19 har sat trivslen og dermed også vores jobglæde under pres.

Balancen mellem arbejde og privatliv flyder mere og mere sammen, og mange får sværere og sværere ved at navigere i det, vi på moderne sprog kalder for ”work life balance”.

Det bekræfter vores undersøgelser også. Vi kan se, at 33 procent føler sig isoleret, samtidig med at 32 procent tror, vi vil se flere tilfælde af stress og mistrivsel.
Du kan også passende stille dig selv spørgsmålet:

”Hvornår har du sidst registeret en sygedag, hvor du har tilbragt dagen under dynen - uden at åbne din bærbare eller besvaret et opkald fra chefen?”. Eller ”hvornår har du sidst taget barnets første sygedag, hvor du har været nærværende og til stede for dit barn?”

Det er ikke spørgsmål, som jeg griber ud af den blå luft.

Det er spørgsmål, der dukker op, fordi vi ved, at næsten halvdelen af Danmarks it-professionelle har haft færre sygedage under hjemmearbejdet.

Det kan selvfølgelig være fordi, vi bliver udsat for mindre smitte, men ved nærmere eftertanke er det nærliggende at tro, at vi arbejder, selvom vi burde ligge under dynen med en kop te med honning.

Hank op i arbejdsmoralen

Så jeg vil gerne appellere til at vi alle hanker lidt op i arbejdsmoralen, og at vi alle tager et fælles ansvar for hinandens jobglæde og trivsel – også selvom det ikke lige fremgår af jobbeskrivelsen.

Chefen ser ikke alt, og ofte er en kollega langt bedre til at spotte, hvordan temperaturen er på en afdelings jobglæde.

Tager vi ikke et fælles ansvar for hinanden, vil vi se flere tilfælde af både stress og mistrivsel.

Og når filmen først “knækker” i en udviklingsafdeling, stiger arbejdspresset på resten af teamet, og så bliver vi for alvor udfordret.

Flere vil så blive stresset og risikerer at bukke under, og det ender med at skade både os som medarbejdere, virksomheden og den ellers så sunde arbejdskultur.

Et godt råd: Husk at være nærværende og opmærksom, når du stiller spørgsmålet ”hvordan har du det?”. Og stil det gerne to gange, hvis du føler, du ikke får et ærligt svar.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS