Milliard-distributøren EET er igen på danske hænder - russisk oligark endelig købt ud

Efter en længere periode er den russiske oligark Mikhail Fridman nu fjernet fra det danske it-selskabs ejerkreds.

Artikel top billede

(Foto: © Copyright 2016 Bjørg de Meza Espersen)

Den danske it-distributør EET har endelig fået den russiske oligark Mikhail Fridman ud som selskabets ejer.

Fridman ejede omkring 30 procent af EET Goupt via sit investeringsselskab Letter One, som indtil for nyligt havde andele i kapitalfonden Pamplona Capital Management, som er eneejer af EET Group.

"Endelig," fordi virksomheden kort efter invasionen af Ukraine 8. marts lovede, at der maksimalt skulle gå en uge fra denne dato før, oligarken havde forladt ejerkredsen.

Dengang udtalte virksomhedens administrerende direktør Søren Drewsen til mediet Finans:

"Han skal ikke være ejer af EET, og derfor er alle forbindelser droppet, og vi får nye ejere med virkning fra denne uge. Det betyder, at vi fremadrettet bliver amerikansk ejet."

Det tog dog ikke kun en enkelt uge, men nu kan selv samme medie berette, at Mikhail Fridman endeligt, om end med noget besvær, er trådt ud af ejerkredsen.

Det er Søren Drewsen selv, der sammen med kollegaen fra direktionen, finansdirektør Jan Iversen, der har overtaget for Pamplona Capital Management.

Disse har ifølge Finans købt Mikhail Fridman ud ved hjælp af et gældsbrev.

Det betyder dog også, at håbet om at blive amerikansk ejet ikke er gået efter planen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S