Milliard-distributøren EET er igen på danske hænder - russisk oligark endelig købt ud

Efter en længere periode er den russiske oligark Mikhail Fridman nu fjernet fra det danske it-selskabs ejerkreds.

Artikel top billede

(Foto: © Copyright 2016 Bjørg de Meza Espersen)

Den danske it-distributør EET har endelig fået den russiske oligark Mikhail Fridman ud som selskabets ejer.

Fridman ejede omkring 30 procent af EET Goupt via sit investeringsselskab Letter One, som indtil for nyligt havde andele i kapitalfonden Pamplona Capital Management, som er eneejer af EET Group.

"Endelig," fordi virksomheden kort efter invasionen af Ukraine 8. marts lovede, at der maksimalt skulle gå en uge fra denne dato før, oligarken havde forladt ejerkredsen.

Dengang udtalte virksomhedens administrerende direktør Søren Drewsen til mediet Finans:

"Han skal ikke være ejer af EET, og derfor er alle forbindelser droppet, og vi får nye ejere med virkning fra denne uge. Det betyder, at vi fremadrettet bliver amerikansk ejet."

Det tog dog ikke kun en enkelt uge, men nu kan selv samme medie berette, at Mikhail Fridman endeligt, om end med noget besvær, er trådt ud af ejerkredsen.

Det er Søren Drewsen selv, der sammen med kollegaen fra direktionen, finansdirektør Jan Iversen, der har overtaget for Pamplona Capital Management.

Disse har ifølge Finans købt Mikhail Fridman ud ved hjælp af et gældsbrev.

Det betyder dog også, at håbet om at blive amerikansk ejet ikke er gået efter planen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S