Milliard-distributøren EET er igen på danske hænder - russisk oligark endelig købt ud

Efter en længere periode er den russiske oligark Mikhail Fridman nu fjernet fra det danske it-selskabs ejerkreds.

Artikel top billede

(Foto: © Copyright 2016 Bjørg de Meza Espersen)

Den danske it-distributør EET har endelig fået den russiske oligark Mikhail Fridman ud som selskabets ejer.

Fridman ejede omkring 30 procent af EET Goupt via sit investeringsselskab Letter One, som indtil for nyligt havde andele i kapitalfonden Pamplona Capital Management, som er eneejer af EET Group.

"Endelig," fordi virksomheden kort efter invasionen af Ukraine 8. marts lovede, at der maksimalt skulle gå en uge fra denne dato før, oligarken havde forladt ejerkredsen.

Dengang udtalte virksomhedens administrerende direktør Søren Drewsen til mediet Finans:

"Han skal ikke være ejer af EET, og derfor er alle forbindelser droppet, og vi får nye ejere med virkning fra denne uge. Det betyder, at vi fremadrettet bliver amerikansk ejet."

Det tog dog ikke kun en enkelt uge, men nu kan selv samme medie berette, at Mikhail Fridman endeligt, om end med noget besvær, er trådt ud af ejerkredsen.

Det er Søren Drewsen selv, der sammen med kollegaen fra direktionen, finansdirektør Jan Iversen, der har overtaget for Pamplona Capital Management.

Disse har ifølge Finans købt Mikhail Fridman ud ved hjælp af et gældsbrev.

Det betyder dog også, at håbet om at blive amerikansk ejet ikke er gået efter planen.

Annonce

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec