Sådan har højesteretten i USA gjort vejen mod en EU/USA-princip-aftale om Schrems II endnu mere ufarbar

En halv måned inden EU's Ursula von der Leyen og USA's Joe Biden lancerede de første skridt til en princip-aftale, der skal råde bod på Schrems II-rodet afgav den amerikanske højesteret en afgørelse, der vanskeliggør netop en sådan aftale. Se her alle detaljer om afgørelsen.

Artikel top billede

(Foto: Bill Mason)

Mens EU's formand for EU-kommissionen Ursula von der Leyen brygger aftaler med og USA's præsident Joe Biden om at overkomme problemet med dataoverførsel til USA som tredjeland, har den amerikanske højesteret i samme sekund netop gjort en konkret aftale mellem EU og USA endnu sværere.

I slutningen af sidste uge blev det kendt, at EU og USA arbejder på at lave en princip-aftale, der skal give mulighed for at europæiske virksomheder kan opbevare persondata på amerikansk jord uden at det skænder EU-borgernes personrettigheder.

Men allerede inden denne udmelding ramte medierne, har den amerikanske højesteret fastslået en afgørelse - på den 4. marts i år - der gør det betydeligt sværere for EU og USA at bygge en solid og sikker aftale om privacy shield.

FBI v. Fazaga

Afgørelsen er fældet i den såkaldte "FBI v. Fazaga"-sag, der handler om efterspillet af, at FBI under en operation i 2006 og 2007, sendte en betalt agent ind i de største moskeer i Orange County i Californien for at indsamle vilkårligt navne, telefonnumre og e-mailadresser samt oplysninger om religiøse og politiske overbevisninger hos hundredvis af muslimske amerikanere.

De religiøse statsborgere udøvede deres forfatningsmæssige ret til religionsfrihed. Derfor lagde en imam og to menigheder sag an mod agenturet - og dermed staten.

I sagen hævdede regeringen, at "statshemmelighedsprivilegiet" krævede, at retten afviste påstanden om, at FBI ulovligt havde angrebet muslimske samfundsmedlemmer til overvågning på grund af deres religion.

Dette var appelretten i første omgang uenig i, og henviste til paragraf 1806 i FISA-lovgivningen - den samme lovgivning, der i dag skaber problemer for EU-virksomheder, der vil data-overføre til USA, fordi denne lov i store træk giver den amerikanske stats adgang til, til hver en tid, at bede amerikanske virksomheder, som Microsoft, Google med flere, om at udlevere data på virksomhedens kunder under diskretion.

Appelretten mente at sagsøgernes påstande skulle fremføres gennem særligt sikre procedurer, som kræver at domstolene gennemgår følsomme beviser bag lukkede døre - en proces der er lavet til netop behandling af spionsagssager.

Men højesteret har altså nu slået fast og medgivet, at statshemmelighedsprivilegiet for spionagesager stadig står ved magt i denne sag, og at FISA dermed ikke tilsidesætter dette privilegium.

Du kan se hele afgørelsen af FBI v. Fazaga her.

Og netop denne afgørelse viser med tydelighed, hvorfor en aftale om, at lave en princip-aftale om et Privacy Shield med gennemsigtighed kommer til at blive meget vanskelig.

I en kommentar i mediet The Hill til dommen og timingen i EU's og USA's udmelding om en princip-aftale skriver Ashley Gorshi, der er senioradvokat ved nonprofitorganisationen ACLU og Pennsylvania-senator Patrick Toomey (republikaner), konkluderer de to forfattere således:

"Således tilføjer Fazaga beviserne for, at sikkerhedsforanstaltninger i USA er utilstrækkelige - og viser, hvorfor de ikke opfylder EU's regler om privatliv. Kun Kongressen kan indføre de privatlivsreformer, der er nødvendige for at levere en holdbar EU-U.S. aftale."

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S