Geopolitik: Covid-19 og Ukraine var bare en optakt – nu kommer stormen

I sin nye bog The End of the World is Just the Beginning: Mapping the Collapse of Globalization skitserer den geopolitiske ekspert Peter Zeihan en fremtid, hvor globale forsyningskæder bryder sammen og hver nation er sig selv nærmest.

Artikel top billede

I et halvt århundrede har vi været vant til internationalt samarbejde samt bundsolide og stadig mere komplekse forsyningskæder, hvor det kunne svare sig at producere ressourcer på den anden side af kloden.

Samtidig havde vi udsigt til en overvejende fredsommelig fremtid. For over det hele vågede Uncle Sam og var klar til at slå ned med hård hånd, når krigsglade statsledere alligevel ikke helt kunne holde sig i skindet.

Globaliseringen var en fin drøm, men den varede ikke ved, og 2019 var det sidste virkelig gode år. Nu skal vi vænne os til, at lande i højere grad er sig selv nærmest. Det vil blive noget rod og udfordre statsledere på et niveau, der næsten forekommer dystopisk.

Det er den verden, den geopolitiske analytiker Peter Zeihan beskriver i sin nye bog The End of the World is Just the Beginning: Mapping the Collapse of Globalization.

Han forudser, at nationer i fremtiden må prioritere selv at producere tilstrækkeligt med mad til holde deres befolkninger mætte – samtidig med, at de skal arbejde hårdt for at sikre tilstrækkeligt med energi og essentielle ressourcer til produktion.

Det er en simpel nødvendighed, når man ikke længere kan regne ubetinget med det komplekse globale forsyningsnetværk og hvor USA får stadig mindre lyst til at spille rollen som global politibetjent.

Bogen udkom midt i juni, og det er svært at komme uden om, at Zeihans timing er ganske god. For netop som verden så småt var ved at komme sig over Covid-19, invaderede Rusland nabolandet Ukraine og kastede på ny grus i både den globale forsyning af energi og fødevarer.

Invasionen gav også det endelige nådestød til forestillingen om, at vi med øget samhandel bevægede sig mod en stadig mere fredelig fremtid, hvor to nationer med McDonald’s aldrig røg i totterne på hinanden.

Oven i det hele kommer, fremhæver Zeihan, at stadig flere lande skal håndtere et stagnerende eller ligefrem faldende indbyggerantal. Det gør ganske vist, at de skal producere mindre mad, og det er jo fint nok. Men samtidig vil færre hænder gøre det svært at bevare den vækst i økonomi og velfærd, vi har vænnet os til.

Man kan ikke beskylde Peter Zeihan for at være jubeloptimist. Men han er værd at lytte til, hvis man vil have en idé om, hvad vi måske kan vente os af de kommende år. Det er nok klogt at spænde sikkerhedsselen.

Peter Zeihan uddyber også sine pointer i dette rigtig udmærkede interview.

Titel: The End of the World is Just the Beginning: Mapping the Collapse of Globalization / Forfatter: Peter Zeihan

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S