Økosystemer kommer og går, men der er nu ét, jeg håber, vi bevarer

Klumme: Digitale forretningsmæssige økosystemer går (for det meste) sin sejrsgang i disse år. Den virkelige test er, om de for alvor bidrager til klodens samlede økosystem. Og ikke kun til deltagernes profitabilitet.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Første gang, jeg lærte noget om naturen og om klodens økosystem, var på Zoologisk Museum. Det er virkelig et kært minde.

Jeg kan huske, hvordan jeg susede rundt med papir og klistermærker, løste opgaver og så de naturtro 3D-montrer med mose, skov, savanne, ørken og polarlandskab.

Vemodigt nok er museet lige lukket, men jo heldigvis kun for at vi kan opleve et større og topmoderne naturhistorisk museum om få år.

Perfekt samspil

Naturen og dens økosystemer har i årtier været en metafor i forretningsverdenen. Med god grund.

Tanken om et organisk samarbejdende, konkurrerende og balanceret netværk af mennesker og virksomheder rimer på værdiskabelse. Et billede på et ideelt marked hvor alle drager nytte af udvikling og innovation.

Digitaliseringen har speedet op for informationsudvekslingen, og vi har set en række succesfulde ”økosystemer”: Apple og appstore, Amazon, Uber, Spotify og mange flere.

Open source-miljøet og eksempelvis det europæiske Gaia-netværk for data-udveksling er også flotte eksempler, fordi de ikke har en central ejer af en platform. Og fordi de ikke har en dominerende aktør, der udgør en planet,andre er i kredsløb rundt om.

Platform eller produkt?

Min personlige interesse for fænomenet fik mig for nyligt til at læse et kompendium, hvor en tysk professor samler 40 videnskabelige artikler, der handler om digitale økosystemer.

Artiklerne diskuterer fænomenet ud fra økonomiske, ledelsesmæssige og samfundsmæssige perspektiver.

Økosystemerne kan være centreret om en platform.

Platformsøkonomien er klart nok et videnskabeligt studieobjekt, hvor balancen mellem chaufførerne, lagerarbejderne og musikerne på den ene side og henholdsvis Uber, Amazon og Spotify på den anden side kommer i fokus.

Men økosystemet kan også være produktorienteret. Apple, Mercedes eller os selv hos SAP er eksempler på dette.

Her handler det om at knytte økosystemets fleksibilitet, iderigdom og innovation op på et kerneprodukt.

I forhold til virksomhedsløsninger er det helt oplagt at stille værktøjer og arkitektur til rådighed for at skabe et miljø, hvor kunder, partnere og udviklere kan samarbejde, udvikle og dele funktionalitet, som ellers ikke ville være til rådighed.

Det kan være specielle behov, nicheløsninger eller andet, som ikke kommer fra hovedleverandøren.

Trenden er ikke mindst hjulpet frem af cloudteknologien, og vores økosystem hedder da også ”Industry Cloud”.

Kan økosystemer redde økosystemet?

Jeg tror og håber, at disse digitale økosystemer kan være midler til at skabe langsigtet bæredygtighed.

Vi kan jo ret beset være en smule ligeglade med, om det ene eller det andet teknologiske økosystem overlever i længden.

Bare klodens biologiske økosystem gør det.

Teoretikerne hylder det ægte ved et øko-system, når informationen flyder rigeligt og frit, og når parterne er ligestillet over for hinanden.

De indgår i et symbiotisk forhold af gensidig afhængighed, hvor ingen interesser pr definion trumfer andre.

I en verden hvor alverdens topledere reelt arbejder for ESG-målsætningerne, bliver optimale digitale økosystemer helt oplagte virkemidler.

Vi skal jo reelt have koblet verdensøkonomien sammen med en høj grad af transparens i forhold til miljømæssige, ledelsesmæssige og sociale aftryk og effekter.

De digitale økosystemer bør blive værktøjer til at skabe den cirkulære økonomi, som kan redde klodens ”rigtige” økosystem.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S