Stortest af grafikkort

Alt om DATA har kastet sig over grafikkortene, og her kan du få et udpluk af resultatet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er atter krig på drengen i toppen af grafikkort-verdenen. Længe stod producenten NVIDIA alene i spidsen med grafikkort, som ATI ikke kunne matche. De dage er talte, selv om NVIDIA med deres GeForce GTX280 stadig har verdens stærkeste grafikkort, der er baseret på en enkelt grafikchip.

Vi valgte nu i stedet at kigge på GeForce GTX260 i såvel standardclockede som overclockede versioner. I selvsamme øjeblik dukkede ATI HD 4870-grafikkortet frem af tågen som udfordrer til GTX260. Det kunne vi ikke undlade at reagere på, og testen endte derfor med at blive mellem fem GeForce GTX260-grafikkort og to ATI HD4870-grafikkort.

Der vil selvfølgelig være forskel på ydelsen mellem de standardclockede og de overclockede versioner af GTX260, men det spændende er, om forskellen retfærdiggør prisforskellen. Det er desuden spændende at kunne præsentere, hvorledes Radeon HD 4870-kortene klarer sig overfor de forskellige versioner af GeForce GTX260. Vi testede med Crysis og 3Dmark Vantage.

EVGA GeForce GTX260 er med sine 666MHz på grafikkernen testens hurtigst taktede GeForce-kort og er samtidig også testens suverænt dyreste kort. Dette grafikkort er gennem hele testen blandt de hurtigeste, og generelt set er det også testens hurtigste grafikkort.

Men EVGA GeForce GTX260 er ikke knusende overlegen, trods den voldsomme fabriksoverclockning af grafikkernen med 15,6 procent, shaderne med 13 procent, samt hukommelsen med 10,8 procent. Den største stigning ses i 3DMark Vantage, hvilket bevidner, at kræfterne er tilstede, men de udnyttes forskelligt, alt efter hvilket spil det drejer sig om.

Selv om kortet er det mest overclockede af GTX260-kortene, steg temperaturen ikke ret meget i forhold til de ordinære GTX260. Temperaturen lå på 47 grader celsius i idle og 70 grader under load. Det er værdier, der blot ligger 2 til 4 grader højere end normalt.

Kortets virkelige eksistensberettigelse ligger dog hos dem, der spiler i meget høje opløsninger og med mange billedforskønnende effekter slået til. Her kan kortet gøre en forskel, men på en almindelig 22" skærm med 1680×1050 vil de ekstra kræfter reelt kun betyde noget i ekstremt høje kvalitetsindstillinger.

Det viser sig da også, at EVGA GTX260 FTW især distancerer sig fra resten af feltet, hvad angår højeste fps. FTW står foresten for »For The Win« meget subtilt. Kortets problem er, at det er så dyrt, at man for 100 kroner mere kan erhverve sig et GTX280.

Det har som standard godt nok kun 602MHz på grafikkernen, men kører så med samme 1107MHz på hukommelsen og 1296MHz på shaderne. Men til gengæld har det 240 shadere og kan næsten garanteret også overclockes.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect