Beskyt dine filer med kraftig kryptering

Det er muligvis det bedste krypterings program du overhovedet kan få gratis.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Jeppe R. Børsting, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi gemmer mere og mere af vores liv på computeren og både private og virksomheder har ting man gerne vil have for sig selv. Men hvis computeren bliver hugget eller man åbner sig selv for et angreb via en usikker netværksforbindelse, er det godt at have en bankboks på sin harddisk, hvor man kan gemme de vigtigste ting.

Sådan en boks laver programmet TrueCrypt for dig. TrueCrypt er et open source sikkerhedsværktøj, der med 11 forskellige algoritmer kan beskytte dine private filer. Der er mulighed for 256-bit AES kryptering og endda 448-bit Blowfish – så når der er lukket, så er der altså lukket.

Med TrueCrypt kan du vælge at kryptere enkelte filer og oplysningerne i dem. Men du kan også vælge at kryptere en hel harddisk eller måske en partition. En usb-nøgle kan også blive så godt som uforgængelig med TrueCrypt, og det er måske det allersmarteste, for sådan en lille fætter kan efterhånden rumme mange gigabyte data, men den er stadig let at glemme når du rejser dig fra arbejdscomputeren.

Du kan endda gemme et helt operativsystem for folk der ikke kender det rigtige kodeord - og beskyttelsen er ganske gratis.

Nok ikke til begyndere

TrueCrypt er nok ikke til begynderen, men hvis du gerne vil kaste dig over at kryptere dine filer, bør du overveje TrueCrypt, og dens omfattende manual fyldt med tips til hvordan man lettest kommer i gang med at kryptere sine filer.

Programmet giver mulighed for at mounte de beskyttede filer som en separat harddisk så du kan arbejde frit på dem uden at mærke noget til krypteringen, og når du dismounter filerne igen er de igen beskyttet mod snageri.

Gratisprogrammets kryptering er så stærk, at du skal gøre hvad du kan for at huske hvilket password du beskytter dine filer med, glemmer du det, er filen så godt som tabt. Men det er vel også hele ideen ved at kryptere noget.

Du finder den seneste udgave af TrueCrypt helt gratis her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect