Bærbar med 3D

3D sniger sig frem allevegne for tiden - vi ser det i spil, fjernsyn og film, og nu kan vi også se det på vores bærbare.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Marie Brask, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Asus har proklameret lanceringen af to ny bærbare til gamere - der med lcd-skærme kan gengive ægte 3D - (eller så ægte som det bliver uden at være noget i den virkelige verden!)

De to bærbare har fået de mundrette navne G51J3D og G72GX. Vi har tidligere omtalt dem her på siden, men nu skulle den første, som er på 15,6", være lige ved at ved være på markedet. Allerede i næste måned kan man forvente dens ankomst, mens vi stadig må vente til næste år på den store model.

Maskinerne er, som skærmenes størrelse også angiver, ikke "tager-lige-med-under-armen"-venlige, men til gengæld er opdateringshastigheden 120 Hz og med Active Shutter teknologi. Active Shutter teknologien giver en kontant forbindelse mellem brillerne og skærmen, der gør 3D-effekten mere overbevisende.

Begge de to nye maskiner kommer med Intels nye Core i7-processor, Nvidias GeForce GTX 160M-grafik processorer med 1GB DDR3-hukommelse og 320GB harddiske, der arbejder sammen for at give endnu mere hastighed.

Maskinerne anvender Nvidias 3D Vision-teknologi, som allerede kan bruges i over 100 spil.

Desværre kræver det stadig de smarte briller, som du kan se på billedet, for at få noget ud af 3D-effekten.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse