Bærbar med 3D

3D sniger sig frem allevegne for tiden - vi ser det i spil, fjernsyn og film, og nu kan vi også se det på vores bærbare.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Marie Brask, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Asus har proklameret lanceringen af to ny bærbare til gamere - der med lcd-skærme kan gengive ægte 3D - (eller så ægte som det bliver uden at være noget i den virkelige verden!)

De to bærbare har fået de mundrette navne G51J3D og G72GX. Vi har tidligere omtalt dem her på siden, men nu skulle den første, som er på 15,6", være lige ved at ved være på markedet. Allerede i næste måned kan man forvente dens ankomst, mens vi stadig må vente til næste år på den store model.

Maskinerne er, som skærmenes størrelse også angiver, ikke "tager-lige-med-under-armen"-venlige, men til gengæld er opdateringshastigheden 120 Hz og med Active Shutter teknologi. Active Shutter teknologien giver en kontant forbindelse mellem brillerne og skærmen, der gør 3D-effekten mere overbevisende.

Begge de to nye maskiner kommer med Intels nye Core i7-processor, Nvidias GeForce GTX 160M-grafik processorer med 1GB DDR3-hukommelse og 320GB harddiske, der arbejder sammen for at give endnu mere hastighed.

Maskinerne anvender Nvidias 3D Vision-teknologi, som allerede kan bruges i over 100 spil.

Desværre kræver det stadig de smarte briller, som du kan se på billedet, for at få noget ud af 3D-effekten.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS