Bærbar med 3D

3D sniger sig frem allevegne for tiden - vi ser det i spil, fjernsyn og film, og nu kan vi også se det på vores bærbare.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Marie Brask, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Asus har proklameret lanceringen af to ny bærbare til gamere - der med lcd-skærme kan gengive ægte 3D - (eller så ægte som det bliver uden at være noget i den virkelige verden!)

De to bærbare har fået de mundrette navne G51J3D og G72GX. Vi har tidligere omtalt dem her på siden, men nu skulle den første, som er på 15,6", være lige ved at ved være på markedet. Allerede i næste måned kan man forvente dens ankomst, mens vi stadig må vente til næste år på den store model.

Maskinerne er, som skærmenes størrelse også angiver, ikke "tager-lige-med-under-armen"-venlige, men til gengæld er opdateringshastigheden 120 Hz og med Active Shutter teknologi. Active Shutter teknologien giver en kontant forbindelse mellem brillerne og skærmen, der gør 3D-effekten mere overbevisende.

Begge de to nye maskiner kommer med Intels nye Core i7-processor, Nvidias GeForce GTX 160M-grafik processorer med 1GB DDR3-hukommelse og 320GB harddiske, der arbejder sammen for at give endnu mere hastighed.

Maskinerne anvender Nvidias 3D Vision-teknologi, som allerede kan bruges i over 100 spil.

Desværre kræver det stadig de smarte briller, som du kan se på billedet, for at få noget ud af 3D-effekten.

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S