Bærbar med 3D

3D sniger sig frem allevegne for tiden - vi ser det i spil, fjernsyn og film, og nu kan vi også se det på vores bærbare.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Marie Brask, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Asus har proklameret lanceringen af to ny bærbare til gamere - der med lcd-skærme kan gengive ægte 3D - (eller så ægte som det bliver uden at være noget i den virkelige verden!)

De to bærbare har fået de mundrette navne G51J3D og G72GX. Vi har tidligere omtalt dem her på siden, men nu skulle den første, som er på 15,6", være lige ved at ved være på markedet. Allerede i næste måned kan man forvente dens ankomst, mens vi stadig må vente til næste år på den store model.

Maskinerne er, som skærmenes størrelse også angiver, ikke "tager-lige-med-under-armen"-venlige, men til gengæld er opdateringshastigheden 120 Hz og med Active Shutter teknologi. Active Shutter teknologien giver en kontant forbindelse mellem brillerne og skærmen, der gør 3D-effekten mere overbevisende.

Begge de to nye maskiner kommer med Intels nye Core i7-processor, Nvidias GeForce GTX 160M-grafik processorer med 1GB DDR3-hukommelse og 320GB harddiske, der arbejder sammen for at give endnu mere hastighed.

Maskinerne anvender Nvidias 3D Vision-teknologi, som allerede kan bruges i over 100 spil.

Desværre kræver det stadig de smarte briller, som du kan se på billedet, for at få noget ud af 3D-effekten.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect