SSD er klar til at erobre harddisk-markedet

Med en kapacitet på op til 1TB markerer de nye SSD’er fra Toshiba lidt af en milepæl. Foruden en høj ydelse kan Solid State drevene nu også rumme en datamængde, der kan hamle op med de traditionelle harddiske.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Toshibas OCZ Colossus 3.5” SSD-drev er designet til de mest krævende desktop-brugere og virksomheder. Drevene mindsker ikke blot de flaskehals-problemer på ydelsesfronten, som er forbundet med almindelige harddiske, men reducerer også varme- og støjudledning samt mindsker energi-forbrug og vedligeholdelses-omkostningerne markant. Den interne RAID 0 arkitektur er desuden med til at booste ydelsen en ekstra tand.

Lægger man dertil den høje kapacitet, har vi her at gøre med lidt af en milepæl i datalagringens udvikling. Hvor SSD-drevene godt nok har kunnet give væsentlige ydelsesforbedringer i forhold til traditionelle skive-baserede harddiske, har de ikke kunnet følge med i forhold til kapaciteten. Indtil videre har de derfor mest været brugt som et supplement til en almindelig harddisk, som kunne trække det store data-læs.

Med en kapacitet på 1TB burde det imidlertid ikke længere være nødvendigt med andre harddiske i computeren end SSD-drevet, og de nye OSZ-modeller viser således, hvordan fremtiden for datalagringen kan komme til at se ud.

Før SSD-drev af denne størrelse bliver standard i almindelige mellemklasse-computere, vil der dog formentligt gå et stykke tid. Prisen på de nye OCZ Colossus drev er nemlig mere end ti gange så høj som en almindelig harddisk i tilsvarende størrelse. $2,200 (ca. 11.000 kroner) skal man slippe for 1TB udgaven og $1,200 (ca. 6.000 kroner) for 500GB udgaven.

Selvom de nok vil starte ved en noget lavere kapacitet forventer producenterne, at SSD-drevene vil begynde at blive mainstream i 2011 - læs her.

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job