SSD er klar til at erobre harddisk-markedet

Med en kapacitet på op til 1TB markerer de nye SSD’er fra Toshiba lidt af en milepæl. Foruden en høj ydelse kan Solid State drevene nu også rumme en datamængde, der kan hamle op med de traditionelle harddiske.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Toshibas OCZ Colossus 3.5” SSD-drev er designet til de mest krævende desktop-brugere og virksomheder. Drevene mindsker ikke blot de flaskehals-problemer på ydelsesfronten, som er forbundet med almindelige harddiske, men reducerer også varme- og støjudledning samt mindsker energi-forbrug og vedligeholdelses-omkostningerne markant. Den interne RAID 0 arkitektur er desuden med til at booste ydelsen en ekstra tand.

Lægger man dertil den høje kapacitet, har vi her at gøre med lidt af en milepæl i datalagringens udvikling. Hvor SSD-drevene godt nok har kunnet give væsentlige ydelsesforbedringer i forhold til traditionelle skive-baserede harddiske, har de ikke kunnet følge med i forhold til kapaciteten. Indtil videre har de derfor mest været brugt som et supplement til en almindelig harddisk, som kunne trække det store data-læs.

Med en kapacitet på 1TB burde det imidlertid ikke længere være nødvendigt med andre harddiske i computeren end SSD-drevet, og de nye OSZ-modeller viser således, hvordan fremtiden for datalagringen kan komme til at se ud.

Før SSD-drev af denne størrelse bliver standard i almindelige mellemklasse-computere, vil der dog formentligt gå et stykke tid. Prisen på de nye OCZ Colossus drev er nemlig mere end ti gange så høj som en almindelig harddisk i tilsvarende størrelse. $2,200 (ca. 11.000 kroner) skal man slippe for 1TB udgaven og $1,200 (ca. 6.000 kroner) for 500GB udgaven.

Selvom de nok vil starte ved en noget lavere kapacitet forventer producenterne, at SSD-drevene vil begynde at blive mainstream i 2011 - læs her.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S