Lille tingest forvandler din computer til et mediecenter

Sandberg har skabt en mikroskopisk tv-modtager, der også giver dig FM- og DAB-radio.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Har du svært ved at lægge VM-bolden fra dig, når du forlader fladskærmen derhjemme og drøner i sommerhus er alt ikke fortabt. Smid din laptop med i bagagen og invester i en tv-modtager til usb-porten. Så kan du se så meget bold du lyster uden at være afhængig af et stort tv.

Tv-modtageren kunne eksempelvis være Sandberg Mini DVB-T Dongle, som er blandt markedets absolut mindste, men ikke desto mindre giver dig både tv, fm-radio og DAB.

Den mikroskopiske modtager stritter kun en anelse ud af computeren, og kan enten monteres med den medfølgende stueantenne eller kobles til et normalt antennestik. Så er det sådan set bare at spore signalet og sætte dig til rette med fadøllen og klaphatten.

Sammen med tv-modtageren medfølger et program, som kan hente friske programoversigter og understøtter Text-TV, Mpeg2 og Mpeg4 samt de forskellige standarder for undertekster. Samtidig giver det mulighed for at optage programmer, pause live-programmer, tage snapshots af skærmbilleder og timerstyre optagelser.

Sandberg Mini DVB-T Dongle er på vej til butikker i hele Europa. Nærmeste forhandler findes på www.sandberg.it, hvor man også kan bestille og få leveret fra en lokal webshop. Den danske pris er 399 kroner.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S