Lille tingest forvandler din computer til et mediecenter

Sandberg har skabt en mikroskopisk tv-modtager, der også giver dig FM- og DAB-radio.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Har du svært ved at lægge VM-bolden fra dig, når du forlader fladskærmen derhjemme og drøner i sommerhus er alt ikke fortabt. Smid din laptop med i bagagen og invester i en tv-modtager til usb-porten. Så kan du se så meget bold du lyster uden at være afhængig af et stort tv.

Tv-modtageren kunne eksempelvis være Sandberg Mini DVB-T Dongle, som er blandt markedets absolut mindste, men ikke desto mindre giver dig både tv, fm-radio og DAB.

Den mikroskopiske modtager stritter kun en anelse ud af computeren, og kan enten monteres med den medfølgende stueantenne eller kobles til et normalt antennestik. Så er det sådan set bare at spore signalet og sætte dig til rette med fadøllen og klaphatten.

Sammen med tv-modtageren medfølger et program, som kan hente friske programoversigter og understøtter Text-TV, Mpeg2 og Mpeg4 samt de forskellige standarder for undertekster. Samtidig giver det mulighed for at optage programmer, pause live-programmer, tage snapshots af skærmbilleder og timerstyre optagelser.

Sandberg Mini DVB-T Dongle er på vej til butikker i hele Europa. Nærmeste forhandler findes på www.sandberg.it, hvor man også kan bestille og få leveret fra en lokal webshop. Den danske pris er 399 kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS