Lille tingest forvandler din computer til et mediecenter

Sandberg har skabt en mikroskopisk tv-modtager, der også giver dig FM- og DAB-radio.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Har du svært ved at lægge VM-bolden fra dig, når du forlader fladskærmen derhjemme og drøner i sommerhus er alt ikke fortabt. Smid din laptop med i bagagen og invester i en tv-modtager til usb-porten. Så kan du se så meget bold du lyster uden at være afhængig af et stort tv.

Tv-modtageren kunne eksempelvis være Sandberg Mini DVB-T Dongle, som er blandt markedets absolut mindste, men ikke desto mindre giver dig både tv, fm-radio og DAB.

Den mikroskopiske modtager stritter kun en anelse ud af computeren, og kan enten monteres med den medfølgende stueantenne eller kobles til et normalt antennestik. Så er det sådan set bare at spore signalet og sætte dig til rette med fadøllen og klaphatten.

Sammen med tv-modtageren medfølger et program, som kan hente friske programoversigter og understøtter Text-TV, Mpeg2 og Mpeg4 samt de forskellige standarder for undertekster. Samtidig giver det mulighed for at optage programmer, pause live-programmer, tage snapshots af skærmbilleder og timerstyre optagelser.

Sandberg Mini DVB-T Dongle er på vej til butikker i hele Europa. Nærmeste forhandler findes på www.sandberg.it, hvor man også kan bestille og få leveret fra en lokal webshop. Den danske pris er 399 kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg