Gør din computer til et toptunet HD-tv

VideoMate E750 er et tv-kort som giver to samtidige tv-kanaler, understøtter 1080i HD og inkluderer avanceret software og fjernbetjening.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det bliver mere og mere almindeligt at forvandle den stationære pc til et mediecenter, der kan afspille alle dine digitale mediefiler, modtage tv-signal og vise det hele i HD på din computer- eller tv-skærm.

For at modtage tv-signal skal du have et tv-kort med DVB-T tuner. Sådan et er VideoMate E750 fra Compro. Her får du stort set alt hvad hjertet begærer af tv-muligheder.

PCIe-kortet understøtter 1080i HD samt SDTV og H.264 og giver dig mulighed for at se to kanaler på én gang. Alternativt kan du se én og optage en anden.

I pakken følger også ComproDTV, et stykke software hvor du har adgang til et væld af avancerede tv-funktioner samt en Windows Media Centre certificeret fjernbetjening, som giver dig mulighed for at se tv via enten Windows Media Centre eller ComproDTV.

Compro VideoMate E750 er på markedet nu. Se prisen her.

Læses lige nu

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Full Stack Udvikler: Gå forrest i digitaliseringen af samfundskritiske løsninger

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialist i Informations- og Datastyring i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse