My Mobile Protection

Det er rart at se et dansk produkt i vores test. Den slags sker alt for
sjældent. Det var også rart at se, at produktet faktisk klarer sig
rigtig godt i testen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Installationen er som vanligt let, og som tilfældet var med to andre produkter her i testen, så fjernstyrer du telefonen via sms’er.

En af de rigtig gode ting ved programmet var, at når det er installeret, bliver du guidet igennem en opsætning af telefonen, når det handler om tyverisikring. Der er samtidig nogle rigtig gode demoer af, hvordan funktionerne virker. Virkelig et godt interface.

Du skal også opsætte en ”sekundær” telefon. Det er til den telefon, til hvilken der bliver sendt en sms, hvis sim-kortet udskiftes. Den sms indeholder det nye telefonnummer samt telefonens placering.

Som ved de andre sms-betjente programmer så kan du finde, slette og låse telefonen, og så kan du sætte en alarm i gang. Sidstnævnte gør, at telefonen hyler som et udrykningskøretøj, og kun ved at indtaste den hemmelige kode, du selv har valgt, stopper larmen. En skøn funktion.

Igen her så slettes personlige data på telefonen, men mobilen nulstilles ikke, hvilket vi ellers gerne havde set.

Men produktet er godt, og det virker meget elegant.

[themepacific_accordion]
[themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Andre test i dennes serie

[/themepacific_accordion_section]
[/themepacific_accordion]
Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen