My Mobile Protection

Det er rart at se et dansk produkt i vores test. Den slags sker alt for
sjældent. Det var også rart at se, at produktet faktisk klarer sig
rigtig godt i testen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Installationen er som vanligt let, og som tilfældet var med to andre produkter her i testen, så fjernstyrer du telefonen via sms’er.

En af de rigtig gode ting ved programmet var, at når det er installeret, bliver du guidet igennem en opsætning af telefonen, når det handler om tyverisikring. Der er samtidig nogle rigtig gode demoer af, hvordan funktionerne virker. Virkelig et godt interface.

Du skal også opsætte en ”sekundær” telefon. Det er til den telefon, til hvilken der bliver sendt en sms, hvis sim-kortet udskiftes. Den sms indeholder det nye telefonnummer samt telefonens placering.

Som ved de andre sms-betjente programmer så kan du finde, slette og låse telefonen, og så kan du sætte en alarm i gang. Sidstnævnte gør, at telefonen hyler som et udrykningskøretøj, og kun ved at indtaste den hemmelige kode, du selv har valgt, stopper larmen. En skøn funktion.

Igen her så slettes personlige data på telefonen, men mobilen nulstilles ikke, hvilket vi ellers gerne havde set.

Men produktet er godt, og det virker meget elegant.

[themepacific_accordion]
[themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Andre test i dennes serie

[/themepacific_accordion_section]
[/themepacific_accordion]

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job