Firefox 8 kan hentes nu

Den ottende ildræv løber hurtigere, er strengere mod add-ons, men venlig mod Twitter-brugerne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Udviklerne hos Mozilla ligger ikke på den lade side. De sender den ene nye version af Firefox efter den anden af sted til brugerne, og selvom der ikke er lige så mange nyheder i hver enkelt af dem som før i tiden, er der alligevel altid lidt at glæde sig over.

Denne gang er der blandt andet blevet tunet lidt på motoren, så musik og video afvikles bedre, og browseren er hurtigere til at starte op.

Mozilla har yderligere implementeret et par andre nye egenskaber, der skal gøre ydelsen hurtigere og brugeroplevelsen bedre. De har haft grovfilen fremme, når det kommer til add-ons, der, når du starter version 8 første gang, allerede er deaktiverede. Du får så mulighed for at vælge dem, du ønsker at aktivere. Dette for at sikre, at der ikke ligger et væld af add-ons og sluger ressourcer, så browseren bliver sløv. For listige udviklere er det samtidig slut med at snige toolbars og diverse andre add-ons ind, uden at brugeren godkender det. Tredjeparts-add-ons skal nu accepteres, før de installeres.

Brugeren har også fået større mulighed for at vælge, præcis hvilke faner fra sidste session der skal åbnes, når browseren starter, hvilket også bidrager til en bedre ydelser, da det kan være noget af en kamp at skulle åbne 20 faneblade, som man alligevel ikke bruger, hver gang browseren startes.

Derudover er det nu muligt at søge på Twitter direkte fra browseren, og man finder desuden en række andre mindre forbedringer, som man kan læse om her, hvor du også henter Firefox 8. Har du allerede browseren, installeres den nye version automatisk, hvis du går op i ’Hjælp’ og klikker ’Om Firefox’.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS