Firefox 8 kan hentes nu

Den ottende ildræv løber hurtigere, er strengere mod add-ons, men venlig mod Twitter-brugerne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Udviklerne hos Mozilla ligger ikke på den lade side. De sender den ene nye version af Firefox efter den anden af sted til brugerne, og selvom der ikke er lige så mange nyheder i hver enkelt af dem som før i tiden, er der alligevel altid lidt at glæde sig over.

Denne gang er der blandt andet blevet tunet lidt på motoren, så musik og video afvikles bedre, og browseren er hurtigere til at starte op.

Mozilla har yderligere implementeret et par andre nye egenskaber, der skal gøre ydelsen hurtigere og brugeroplevelsen bedre. De har haft grovfilen fremme, når det kommer til add-ons, der, når du starter version 8 første gang, allerede er deaktiverede. Du får så mulighed for at vælge dem, du ønsker at aktivere. Dette for at sikre, at der ikke ligger et væld af add-ons og sluger ressourcer, så browseren bliver sløv. For listige udviklere er det samtidig slut med at snige toolbars og diverse andre add-ons ind, uden at brugeren godkender det. Tredjeparts-add-ons skal nu accepteres, før de installeres.

Brugeren har også fået større mulighed for at vælge, præcis hvilke faner fra sidste session der skal åbnes, når browseren starter, hvilket også bidrager til en bedre ydelser, da det kan være noget af en kamp at skulle åbne 20 faneblade, som man alligevel ikke bruger, hver gang browseren startes.

Derudover er det nu muligt at søge på Twitter direkte fra browseren, og man finder desuden en række andre mindre forbedringer, som man kan læse om her, hvor du også henter Firefox 8. Har du allerede browseren, installeres den nye version automatisk, hvis du går op i ’Hjælp’ og klikker ’Om Firefox’.

Læses lige nu

    ABENA

    IT Administrator

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-ansvarlig / System Manager til Applikationsforvaltning i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo