Firefox 8 kan hentes nu

Den ottende ildræv løber hurtigere, er strengere mod add-ons, men venlig mod Twitter-brugerne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Udviklerne hos Mozilla ligger ikke på den lade side. De sender den ene nye version af Firefox efter den anden af sted til brugerne, og selvom der ikke er lige så mange nyheder i hver enkelt af dem som før i tiden, er der alligevel altid lidt at glæde sig over.

Denne gang er der blandt andet blevet tunet lidt på motoren, så musik og video afvikles bedre, og browseren er hurtigere til at starte op.

Mozilla har yderligere implementeret et par andre nye egenskaber, der skal gøre ydelsen hurtigere og brugeroplevelsen bedre. De har haft grovfilen fremme, når det kommer til add-ons, der, når du starter version 8 første gang, allerede er deaktiverede. Du får så mulighed for at vælge dem, du ønsker at aktivere. Dette for at sikre, at der ikke ligger et væld af add-ons og sluger ressourcer, så browseren bliver sløv. For listige udviklere er det samtidig slut med at snige toolbars og diverse andre add-ons ind, uden at brugeren godkender det. Tredjeparts-add-ons skal nu accepteres, før de installeres.

Brugeren har også fået større mulighed for at vælge, præcis hvilke faner fra sidste session der skal åbnes, når browseren starter, hvilket også bidrager til en bedre ydelser, da det kan være noget af en kamp at skulle åbne 20 faneblade, som man alligevel ikke bruger, hver gang browseren startes.

Derudover er det nu muligt at søge på Twitter direkte fra browseren, og man finder desuden en række andre mindre forbedringer, som man kan læse om her, hvor du også henter Firefox 8. Har du allerede browseren, installeres den nye version automatisk, hvis du går op i ’Hjælp’ og klikker ’Om Firefox’.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune