Firefox 8 kan hentes nu

Den ottende ildræv løber hurtigere, er strengere mod add-ons, men venlig mod Twitter-brugerne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Udviklerne hos Mozilla ligger ikke på den lade side. De sender den ene nye version af Firefox efter den anden af sted til brugerne, og selvom der ikke er lige så mange nyheder i hver enkelt af dem som før i tiden, er der alligevel altid lidt at glæde sig over.

Denne gang er der blandt andet blevet tunet lidt på motoren, så musik og video afvikles bedre, og browseren er hurtigere til at starte op.

Mozilla har yderligere implementeret et par andre nye egenskaber, der skal gøre ydelsen hurtigere og brugeroplevelsen bedre. De har haft grovfilen fremme, når det kommer til add-ons, der, når du starter version 8 første gang, allerede er deaktiverede. Du får så mulighed for at vælge dem, du ønsker at aktivere. Dette for at sikre, at der ikke ligger et væld af add-ons og sluger ressourcer, så browseren bliver sløv. For listige udviklere er det samtidig slut med at snige toolbars og diverse andre add-ons ind, uden at brugeren godkender det. Tredjeparts-add-ons skal nu accepteres, før de installeres.

Brugeren har også fået større mulighed for at vælge, præcis hvilke faner fra sidste session der skal åbnes, når browseren starter, hvilket også bidrager til en bedre ydelser, da det kan være noget af en kamp at skulle åbne 20 faneblade, som man alligevel ikke bruger, hver gang browseren startes.

Derudover er det nu muligt at søge på Twitter direkte fra browseren, og man finder desuden en række andre mindre forbedringer, som man kan læse om her, hvor du også henter Firefox 8. Har du allerede browseren, installeres den nye version automatisk, hvis du går op i ’Hjælp’ og klikker ’Om Firefox’.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS