Universets kraftigste laptops

Alienware hævder at deres nye maskiner er de stærkeste gaming-laptops, der endnu er set på markedet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

”Med de tre nye Alienware laptops har vi skabt gaming-maskiner, der til fulde kan hamle op med stationære gaming-computere. Hver laptop har fuld HD, og det stærke grafikkort samt muligheden for at indstille farverne gør Alienware til den perfekte laptop for gamere, der vil have det optimale ud af deres gaming”, udtaler Philip Eide, der er Marketing Manager for Dell i Norden.

De tre laptops kommer i henholdsvis 18, 17 og 14 tommer. Alienware 18 er lidt af et monster med Core i7-4930MX-processor, 32 GB Dual Channel DDR3, og NVIDIA GeForce grafikkort med 4GB GDDR5. Der er også mulighed for op til 768GB RAID 0 (3 x 256 GB) SSD + 256GB mSATA SSD Storage Drive for lynhurtig lagring af dine filer.

Designet er inspireret af jetfly, og de enkelte laptops er skabt blandt andet af aluminium og magnesium, mens keyboardet er hærdet, så det kan holde til sliddet ved gentagen og kraftfuld brug.

De tre nye Alienware bliver tilgængelige på dell.dk fra torsdag d. 13. juni. Vejledende udsalgspriser er som følger:

Alienware 18: 17.990 kroner
Alienware 17: 12.990 kroner
Alienware 14: 10.990 kroner

I forbindelse med lanceringen af Alienware er der blevet optaget en video, hvor en professional dansk gamer prøver Alienware 18 af. Denne video kan ses her.

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=EiIe8mFLiVQ[/embed]

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S