Apple iPad mini med Retina-skærm

Apple iPad mini med Retina-skærm er en meget vellykket tablet, der bygger videre på Apples store erfaring med tablets.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Som vanligt er bygningskvaliteten uangribelig: Den lille 7,9"-tablet er et stilrent studie i aluminium, som iPads altid har været det. En af de største fordele ved denne tablet er dog størrelsen. Den fylder ikke alverden, den vejer ikke ret meget, og man kan uden problemer håndtere den med én hånd.

Skærmen har ikke testens højeste opløsning, men den har den største pixeltæthed. Der er også tale om en meget klar og detaljeret skærm, der yderligere er meget lysstærk. Når lysstyrken er skruet op, kan man godt anvende iPad mini under fri himmel.

iOS er meget let at anvende, og med iOS 7 er multitasking blevet noget lettere. Som det ser ud nu, får brugerne også mulighed for - som på Windows-tablets - at køre to apps i delt skærm, når iOS 8 kommer ud.
iPad mini er en meget flydende oplevelse takket være den stærke 64 bit A7-processor. Økosystemet er vel stadig det mest helstøbte, selv om Android rykker tættere på. Der findes også et hav af apps at vælge mellem til ens iPad.

Implementeringen af iCloud, med alle de ekstra muligheder tjenesten giver, og funktioner som Find min iPad fletter tabletten ind i et totalunivers, hvor AirPlay og alle de understøttede musikanlæg udvider anvendelsesområderne.

Batterilevetiden på denne tablet er også glimrende.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job