Apple iPad mini med Retina-skærm

Apple iPad mini med Retina-skærm er en meget vellykket tablet, der bygger videre på Apples store erfaring med tablets.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Som vanligt er bygningskvaliteten uangribelig: Den lille 7,9"-tablet er et stilrent studie i aluminium, som iPads altid har været det. En af de største fordele ved denne tablet er dog størrelsen. Den fylder ikke alverden, den vejer ikke ret meget, og man kan uden problemer håndtere den med én hånd.

Skærmen har ikke testens højeste opløsning, men den har den største pixeltæthed. Der er også tale om en meget klar og detaljeret skærm, der yderligere er meget lysstærk. Når lysstyrken er skruet op, kan man godt anvende iPad mini under fri himmel.

iOS er meget let at anvende, og med iOS 7 er multitasking blevet noget lettere. Som det ser ud nu, får brugerne også mulighed for - som på Windows-tablets - at køre to apps i delt skærm, når iOS 8 kommer ud.
iPad mini er en meget flydende oplevelse takket være den stærke 64 bit A7-processor. Økosystemet er vel stadig det mest helstøbte, selv om Android rykker tættere på. Der findes også et hav af apps at vælge mellem til ens iPad.

Implementeringen af iCloud, med alle de ekstra muligheder tjenesten giver, og funktioner som Find min iPad fletter tabletten ind i et totalunivers, hvor AirPlay og alle de understøttede musikanlæg udvider anvendelsesområderne.

Batterilevetiden på denne tablet er også glimrende.

Annonce

Styrelsen for Danmarks Fængsler

IT-driftskonsulent til Linux-baserede platforme

Københavnsområdet

Københavns Universitet

Platform Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S