Apple iPad mini med Retina-skærm

Apple iPad mini med Retina-skærm er en meget vellykket tablet, der bygger videre på Apples store erfaring med tablets.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Som vanligt er bygningskvaliteten uangribelig: Den lille 7,9"-tablet er et stilrent studie i aluminium, som iPads altid har været det. En af de største fordele ved denne tablet er dog størrelsen. Den fylder ikke alverden, den vejer ikke ret meget, og man kan uden problemer håndtere den med én hånd.

Skærmen har ikke testens højeste opløsning, men den har den største pixeltæthed. Der er også tale om en meget klar og detaljeret skærm, der yderligere er meget lysstærk. Når lysstyrken er skruet op, kan man godt anvende iPad mini under fri himmel.

iOS er meget let at anvende, og med iOS 7 er multitasking blevet noget lettere. Som det ser ud nu, får brugerne også mulighed for - som på Windows-tablets - at køre to apps i delt skærm, når iOS 8 kommer ud.
iPad mini er en meget flydende oplevelse takket være den stærke 64 bit A7-processor. Økosystemet er vel stadig det mest helstøbte, selv om Android rykker tættere på. Der findes også et hav af apps at vælge mellem til ens iPad.

Implementeringen af iCloud, med alle de ekstra muligheder tjenesten giver, og funktioner som Find min iPad fletter tabletten ind i et totalunivers, hvor AirPlay og alle de understøttede musikanlæg udvider anvendelsesområderne.

Batterilevetiden på denne tablet er også glimrende.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo