Apple iPad mini med Retina-skærm

Apple iPad mini med Retina-skærm er en meget vellykket tablet, der bygger videre på Apples store erfaring med tablets.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Som vanligt er bygningskvaliteten uangribelig: Den lille 7,9"-tablet er et stilrent studie i aluminium, som iPads altid har været det. En af de største fordele ved denne tablet er dog størrelsen. Den fylder ikke alverden, den vejer ikke ret meget, og man kan uden problemer håndtere den med én hånd.

Skærmen har ikke testens højeste opløsning, men den har den største pixeltæthed. Der er også tale om en meget klar og detaljeret skærm, der yderligere er meget lysstærk. Når lysstyrken er skruet op, kan man godt anvende iPad mini under fri himmel.

iOS er meget let at anvende, og med iOS 7 er multitasking blevet noget lettere. Som det ser ud nu, får brugerne også mulighed for - som på Windows-tablets - at køre to apps i delt skærm, når iOS 8 kommer ud.
iPad mini er en meget flydende oplevelse takket være den stærke 64 bit A7-processor. Økosystemet er vel stadig det mest helstøbte, selv om Android rykker tættere på. Der findes også et hav af apps at vælge mellem til ens iPad.

Implementeringen af iCloud, med alle de ekstra muligheder tjenesten giver, og funktioner som Find min iPad fletter tabletten ind i et totalunivers, hvor AirPlay og alle de understøttede musikanlæg udvider anvendelsesområderne.

Batterilevetiden på denne tablet er også glimrende.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job