Crucial M550 512GB

Ydelsen er upåklagelig og prisen fantastisk. Det er svært ikke at være begejstret for dette drev.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Crucials ssd-strategi plejede at være omtrent så enkel som muligt: en enkelt model med forskellige kapaciteter. Hvis man ikke brød sig om dagens ssd, gik man videre. Det virkede på mange måder fornuftigt. Crucial har et glimrende ry, og dets produkter kunne fås for penge. Bevares, drevene var ikke altid de allerhurtigste, men de leverede typisk en god blanding af ydelse, driftssikkerhed og pris.

Problemet er, at ssd-markedet er blevet mainstream, og man kan ikke længere have ét enkelt drev, der appellerer til hele spektret fra prisbevidste kunder til indædte entusiaster. Det er grunden til, at det nye Crucial M550 er kommet, mens M500 stadig lever.

Hvad er det nye ved M550? For det første får man en opdateret version af Marvell-controlleren, 88SS9189. Desuden bruger Crucial 64 GB flash-hukommelses-chips til drevene på 126 GB og 256 GB, og det er med til at bringe deres ydelse tættere på modellerne på 512 GB og 1 TB.

Dette er 512 GB-modellen, der leverer den allerbedste ydelse, Crucial i øjeblikket kan tilbyde. Sekventiel læsning og skrivning er oppe på 500 MB/s til 550 MB/s, og 4K vilkårlige IOP’er 95.000 for læsning og 85.000 for skrivning.

Familieforhold

Det betyder et nyttigt, men ikke enormt forspring i forhold til M500. Det viser testene også. Uanset om det er komprimerbare eller ukomprimerbare data, er den sekventielle trafik ikke langt fra Crucials egne tal.

Sært nok er M550 lidt bagefter M500’s tal for 4K vilkårlig løsning (91,8 MB/s mod 105,7 MB/s), men ssd-test er ingen eksakt videnskab. Vi er sikre på, at M550 generelt er det hurtigste af de to. Om prisen er i orden, er et andet spørgsmål, men man bør bemærke M550’s ekstra kapacitet. Og det er i hvert fald en superpris i sammenligning med de fleste drev her.

Læses lige nu

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

    Københavnsområdet

    Lyngsøe Rainwear ApS

    ERP & E-commerce Systemansvarlig

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job