ASUS RT-AC68U

Asus RT-AC68U er en imponerende router, uanset hvilket felt man fokuserer på.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er tale om en meget hurtig 802.11ac router, hvad enten det gælder 802.11ac på 5 GHz frekvensbåndet eller 802.11n på 2,4 GHz frekvensbåndet.

Begge frekvensbånd klarer sig således godt, så man får også en god 2,4 GHz forbindelse i tilgift til den virkeligt hurtige 802.11ac forbindelse. Routerne klarer sig alle fortrinligt, når der er tale om en trådløs forbindelse mellem router og adapter i fri luft uden forhindringer.

Hvad der gør denne router exceptionel, er dens evne til at fastholde en høj hastighed for dataoverførsel, selv gennem forhindringer som vægge og gulve. Udover dette er routeren udstyret med en forbilledlig brugergrænseflade, hvis opdeling af administrationsmuligheder virker logisk og gennemtænkt.

Der gøres i udstrakt brug af illustrationer, og de forskellige aspekter ved routeren er underopdelt i faneblade, hvilket gør navigation overskuelig.
Man får også hjælp, eksempelvis kan der dukke advarsler frem på brugergrænsefladens hovedside, hvis der skulle være nogle sikkerhedsaspekter at tage stilling til.

RT-AC68U er udover de førnævnte dyder også spækket med features. Routeren kan fungere eksempelvis som access-point eller bridge, der kan tilslutte 3G eller 4G USB-adaptere for opkobling til internettet. Routeren kan også konfigurere en dual WAN port-løsning.

Der er indbygget vpn, en ganske kapabel firewall med flere sorteringsindstillinger og en meget detaljeret logfunktion. AiCloud giver adgang til hjemmets netværk fra en browser eller en smartphone. Man kunne blive ved.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS