ASUS RT-AC68U

Asus RT-AC68U er en imponerende router, uanset hvilket felt man fokuserer på.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er tale om en meget hurtig 802.11ac router, hvad enten det gælder 802.11ac på 5 GHz frekvensbåndet eller 802.11n på 2,4 GHz frekvensbåndet.

Begge frekvensbånd klarer sig således godt, så man får også en god 2,4 GHz forbindelse i tilgift til den virkeligt hurtige 802.11ac forbindelse. Routerne klarer sig alle fortrinligt, når der er tale om en trådløs forbindelse mellem router og adapter i fri luft uden forhindringer.

Hvad der gør denne router exceptionel, er dens evne til at fastholde en høj hastighed for dataoverførsel, selv gennem forhindringer som vægge og gulve. Udover dette er routeren udstyret med en forbilledlig brugergrænseflade, hvis opdeling af administrationsmuligheder virker logisk og gennemtænkt.

Der gøres i udstrakt brug af illustrationer, og de forskellige aspekter ved routeren er underopdelt i faneblade, hvilket gør navigation overskuelig.
Man får også hjælp, eksempelvis kan der dukke advarsler frem på brugergrænsefladens hovedside, hvis der skulle være nogle sikkerhedsaspekter at tage stilling til.

RT-AC68U er udover de førnævnte dyder også spækket med features. Routeren kan fungere eksempelvis som access-point eller bridge, der kan tilslutte 3G eller 4G USB-adaptere for opkobling til internettet. Routeren kan også konfigurere en dual WAN port-løsning.

Der er indbygget vpn, en ganske kapabel firewall med flere sorteringsindstillinger og en meget detaljeret logfunktion. AiCloud giver adgang til hjemmets netværk fra en browser eller en smartphone. Man kunne blive ved.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Statens IT

    Linux-serverspecialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS