Kriminelle kan flå din konto med MobilePay

Ved at anvende MobilePay kan kriminelle nemt få adgang til en bankkonto og røve penge fra den.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

MobilePay er på ganske kort tid blevet en utrolig populær betalingsmetode blandt danskerne. Med et par klik på mobilen kan du hurtigt overføre penge eller betale i butikker.

Betalingsformen har indtil videre haft ry for at være sikker, men nu viser det sig, at den er faktisk nemt kan udnyttes. Ved at aflurer oplysningerne på et kreditkort, kan kriminelle få adgang til den tilhørende bank-konto blot ved at anvende et anonymt taletidskort og oprette en MobilePay-konto med de stjålne oplysninger. Derved kan de handle i butikker samt overføre penge. Det skriver metroxpress.

Sikkerhedsbristen har blandt andet at gøre med, at MobilePay ikke kræver identifikation med NemID. Dog kan man maksimalt overfører 1500 kroner om dagen via app’en, og når kreditkortet lukkes, er der ikke længere mulighed for at overføre penge.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS