Simpelt og med masser af automatik

Start her, hvis du aldrig har haft et actionkamera. Men Hero kan også glæde de mere proffe brugere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det mindste og billigste GoPro-kamera har kun et meget lille display og to knapper til at styre det hele. På denne måde ligner det faktisk de første generationer af GoPro-kameraerne. Alt kører nærmest automatisk, og opsætningsmulighederne er få. Men for de fleste af os vil det i 90 procent af tilfældene fungere fremragende.

Kameraet er integreret i et vandtæt og gennemsigtigt plasthus.

Du kan ikke filme i slowmotion i fuld opløsning. Men skal der bare tages noget hurtig dokumentation, er det ekstremt enkelt at sætte kameraet på den holder, man har valgt, og så filme løs. Vi savner dog en fjernbetjening (som kan tilkøbes), og kameraet kan ikke styres med en app.

Når du kommer hjem, kan du redigere med GoPros software, og her kan du også lave lidt ændringer og forbedringer på det, du har optaget. Denne del fungerer fint.

Hero er enkelt at bruge. Den ene knap vælger funktion, og den anden afgør om du slår denne til eller fra. Kameraet har ikke Wi-Fi som de større modeller, og det giver en del begrænsninger i det udstyr, der kan fjernbetjene det. Der er ikke udskifteligt batteri og andre standardfeatures i de dyrere modeller.

Optagelserne fra Hero er ganske fine, og i langt de fleste tilfælde vil de opfylde dine behov. Der er et kæmpe spring prismæssigt op til de øvrige kameraer, så Hero er så absolut det, vi vil pege på, hvis du skulle vælge dit absolut første actionkamera. Men også de mere trænede brugere vil i mange situationer kunne nøjes med Hero.

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Statens IT

Linux-serverspecialist til Statens It

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S