Billig boks konverterer din digitale lyd til HiFi-kvalitet

Creative
er klar med Sound Blaster E5 - en transportabel DAC og
hovedtelefonforstærker med komponenter rettet mod audiofile lyttere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den nye Sound Blaster E5 er flagskibet i “Sound Blaster E-Series” og med specifikationer og komponenter på audiofilt niveau designet til at levere bit-perfekt lyd og lade mobile brugere opleve lyden, som musikerne har skabt den.

“Vi har altid ment, at alle bør have adgang til fantastisk lydkvalitet og muligheden for at dele lyden samt understøtte lydkilder fra forskellige enheder – deriblandt iOS- og Android-enheder, pc og Mac. Mens grafikoplevelsen for mange brugere i dag har taget et stort spring fra HD til 4K-opløsningen, har lydoplevelsen ikke fulgt med – hvis 4K-fjernsyn er fire gange klarere end full HD, er cd-lydkvalitet, som mange lytter til i dag, mindst seks gange ringere end 24-bit/192 kHz-højopløsningslyd. Derfor har vi introduceret en avanceret lydløsning, der kun indeholder de allerbedste lydkomponenter, for at give en 4K-fjernsynsoplevelse af lyd,” siger Long Chye Low, der er General Manager for Sound Blaster Audio hos Creative. “Hvis du lytter til din yndlingsmusik med et godt sæt hovedtelefoner via Sound Blaster E5, vil du kunne høre de små detaljer og opleve større dybde i musikken – som hvis du selv lyttede til musikeren eller orkesteret live,” tilføjer han.

Sound Blaster E5 har en vejledende pris på 1.499 kroner og er tilgængelig i onlinebutikken på creative.com og vil også kunne findes hos autoriserede forhandlere.

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job