Billig boks konverterer din digitale lyd til HiFi-kvalitet

Creative
er klar med Sound Blaster E5 - en transportabel DAC og
hovedtelefonforstærker med komponenter rettet mod audiofile lyttere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den nye Sound Blaster E5 er flagskibet i “Sound Blaster E-Series” og med specifikationer og komponenter på audiofilt niveau designet til at levere bit-perfekt lyd og lade mobile brugere opleve lyden, som musikerne har skabt den.

“Vi har altid ment, at alle bør have adgang til fantastisk lydkvalitet og muligheden for at dele lyden samt understøtte lydkilder fra forskellige enheder – deriblandt iOS- og Android-enheder, pc og Mac. Mens grafikoplevelsen for mange brugere i dag har taget et stort spring fra HD til 4K-opløsningen, har lydoplevelsen ikke fulgt med – hvis 4K-fjernsyn er fire gange klarere end full HD, er cd-lydkvalitet, som mange lytter til i dag, mindst seks gange ringere end 24-bit/192 kHz-højopløsningslyd. Derfor har vi introduceret en avanceret lydløsning, der kun indeholder de allerbedste lydkomponenter, for at give en 4K-fjernsynsoplevelse af lyd,” siger Long Chye Low, der er General Manager for Sound Blaster Audio hos Creative. “Hvis du lytter til din yndlingsmusik med et godt sæt hovedtelefoner via Sound Blaster E5, vil du kunne høre de små detaljer og opleve større dybde i musikken – som hvis du selv lyttede til musikeren eller orkesteret live,” tilføjer han.

Sound Blaster E5 har en vejledende pris på 1.499 kroner og er tilgængelig i onlinebutikken på creative.com og vil også kunne findes hos autoriserede forhandlere.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice