Asus Transformer Pad TF701T

Asus Transformer Pad TF701T er den eneste deltager her i vores test, der bliver leveret med en tastaturdock. Det gør tabletten til et ret så interessant køb for den prisbevidste køber, da den også har 32 GB lagringsplads. Man må så til gengæld undvære 3G/4G-modem.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

TF701T er en af tre deltagere med en meget højtopløst skærm. Opløsningen er på hele 2560 x 1600 pixel. Det er en lysstærk skærm, der også kan indstilles specielt til udendørs brug. Skærmen er dog ikke helt så lysstærk som skærmene fra Samsung eller Apple.

Den medfølgende tastaturdock gør Asus-tabletten endnu mere brugbar.

Uagtet dette, er det en meget detaljeret skærm med et flot skærmbillede. Tablettens aluminiumschassis virker også meget robust, og tastaturet er en reel berigelse, der også forlænger batterilevetiden lidt, når de to dele er koblet sammen.

Tegra 4-processoren sikrer en god ydelse. Der er ingen problemer med at afvikle apps, hvad enten der er tale om spil eller andre programtyper - og dette til trods for den høje og krævende skærmopløsning. Roterer man skærmen, følger billedet hurtigt med, om end oplevelsen stadig ikke når iPad mini på dette punkt.

TF701T må siges at være en moderne Android-tablet, som er let at betjene. Der følger en del apps med, og der er mulighed for energispareindstillinger m.m.

En virkelig god tablet med mange anvendelsesmuligheder, hvilket blot forstærkes af tastaturet.

Batterilevetiden er ret imponerende. Vi fik ni timer og 37 minutter ud af tabletten uden docken.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S