Transportabel oplader kan starte din bil

LogoPowerBank er klar med Power Charger, der er så kraftig at den kan jumpstarte din bil, oplade din bærbare PC, tablet og smartphone på samme tid. Og det på trods af, at den ikke fylder eller vejer mere end en dåsecola.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Fremover er det ikke nødvendigt at ringe efter vejhjælp hvis din bil løbet tør for strøm - i hvert fald ikke hvis du har en Power Charger liggende i bilen. Denne kraftige batteribank er nemlig udstyret med en jumpstart-udgang der leverer 400A, hvilket er mere end rigeligt til at starte en bil. Batterikapaciteten er på hele 16.800 mAh. Det betyder, at den kan til at starte 25 biler i træk - eller oplade din iPhone cirka otte gange.

Power Charger er udført i et kompakt, kraftigt og stødsikkert letvægtsmateriale, som ikke fylder mere end den kan ligge i et hjørne af bilens handskerum. Opladeren er også udstyret med en Ultra LED-lommelygte, som også kan sættes i SOS-tilstand, så man kan tilkalde hjælp, hvis man f.eks. har problemer med bilen eller er faret vild i ødemarken.

Power Charger sælges til en vejledende pris på 1.199 kroner og kan købes her hos LogoPowerBank.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S