Transportabel oplader kan starte din bil

LogoPowerBank er klar med Power Charger, der er så kraftig at den kan jumpstarte din bil, oplade din bærbare PC, tablet og smartphone på samme tid. Og det på trods af, at den ikke fylder eller vejer mere end en dåsecola.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Fremover er det ikke nødvendigt at ringe efter vejhjælp hvis din bil løbet tør for strøm - i hvert fald ikke hvis du har en Power Charger liggende i bilen. Denne kraftige batteribank er nemlig udstyret med en jumpstart-udgang der leverer 400A, hvilket er mere end rigeligt til at starte en bil. Batterikapaciteten er på hele 16.800 mAh. Det betyder, at den kan til at starte 25 biler i træk - eller oplade din iPhone cirka otte gange.

Power Charger er udført i et kompakt, kraftigt og stødsikkert letvægtsmateriale, som ikke fylder mere end den kan ligge i et hjørne af bilens handskerum. Opladeren er også udstyret med en Ultra LED-lommelygte, som også kan sættes i SOS-tilstand, så man kan tilkalde hjælp, hvis man f.eks. har problemer med bilen eller er faret vild i ødemarken.

Power Charger sælges til en vejledende pris på 1.199 kroner og kan købes her hos LogoPowerBank.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos