Send dit digitale liv i skyen

Synology er klar med DiskStation DS115. Den nye NAS har kompakt design, er udstyret med dual-core processor og giver mulighed for centraliseret datalagring, grænseløs fildeling, nem cloud-synkronisering, multimediestreaming, overvågning i hjemmet og meget mere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

"DS115 gør det let at arbejde, spille og dele filer uanset hvor du er. Med sin hurtige ydelse, intuitive brugerflade og alsidige økosystem af add-on pakker er DS115 en fremragende NAS server til hjem og kontorer — særligt til folk, der stadig er afhængige af eksterne harddiske, flash-drev eller cloud-tjenester," sagde Jonathan Wang, product manager ved Synology Inc.

DS115 er blevet opgraderet med en dual-core processor, og leverer forbedret computerkraft og filoverføringshastigheder på mere end 111 MB/sek. læsning og 104 MB/sek. skrivning — hvilket giver brugere en forbedring på 36 % med hensyn til læsehastigheder i sammenlignet med sin forgænger.

Den indbyggede floating-point enhed gør det hurtigere at generere mini-layouts af billeder. DS115 er udstyret med en USB 3.0 port, og kan tilsluttes eksterne harddiske og en række andre enheder. DS115 er også designet med henblik på energieffektivitet, og bruger kun 5,44W når den er i standby-tilstand, og 10,21W når den tilgås.

DS115 kører på DiskStation Manager (DSM) 5.1, et intuitivt styresystem, der giver et væld af applikationer for bedre produktivitet i forbindelse med arbejde, og tilbyder et helt nyt niveau af underholdning i hjemmet. DSM 5.1 gør det nemt at synkronisere filer på tværs af forskellige enheder og cloud-lagrings-tjenester, streame multimedier til tv'er med DLNA®, AirPlay®og Chromecast™, sætte et overvågningssystem til hjemmet opeller oprette digitale notesbøger med Note Station pakken.

Synology DiskStation DS115 leveres nu globalt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S