Send dit digitale liv i skyen

Synology er klar med DiskStation DS115. Den nye NAS har kompakt design, er udstyret med dual-core processor og giver mulighed for centraliseret datalagring, grænseløs fildeling, nem cloud-synkronisering, multimediestreaming, overvågning i hjemmet og meget mere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

"DS115 gør det let at arbejde, spille og dele filer uanset hvor du er. Med sin hurtige ydelse, intuitive brugerflade og alsidige økosystem af add-on pakker er DS115 en fremragende NAS server til hjem og kontorer — særligt til folk, der stadig er afhængige af eksterne harddiske, flash-drev eller cloud-tjenester," sagde Jonathan Wang, product manager ved Synology Inc.

DS115 er blevet opgraderet med en dual-core processor, og leverer forbedret computerkraft og filoverføringshastigheder på mere end 111 MB/sek. læsning og 104 MB/sek. skrivning — hvilket giver brugere en forbedring på 36 % med hensyn til læsehastigheder i sammenlignet med sin forgænger.

Den indbyggede floating-point enhed gør det hurtigere at generere mini-layouts af billeder. DS115 er udstyret med en USB 3.0 port, og kan tilsluttes eksterne harddiske og en række andre enheder. DS115 er også designet med henblik på energieffektivitet, og bruger kun 5,44W når den er i standby-tilstand, og 10,21W når den tilgås.

DS115 kører på DiskStation Manager (DSM) 5.1, et intuitivt styresystem, der giver et væld af applikationer for bedre produktivitet i forbindelse med arbejde, og tilbyder et helt nyt niveau af underholdning i hjemmet. DSM 5.1 gør det nemt at synkronisere filer på tværs af forskellige enheder og cloud-lagrings-tjenester, streame multimedier til tv'er med DLNA®, AirPlay®og Chromecast™, sætte et overvågningssystem til hjemmet opeller oprette digitale notesbøger med Note Station pakken.

Synology DiskStation DS115 leveres nu globalt.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub