Send dit digitale liv i skyen

Synology er klar med DiskStation DS115. Den nye NAS har kompakt design, er udstyret med dual-core processor og giver mulighed for centraliseret datalagring, grænseløs fildeling, nem cloud-synkronisering, multimediestreaming, overvågning i hjemmet og meget mere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

"DS115 gør det let at arbejde, spille og dele filer uanset hvor du er. Med sin hurtige ydelse, intuitive brugerflade og alsidige økosystem af add-on pakker er DS115 en fremragende NAS server til hjem og kontorer — særligt til folk, der stadig er afhængige af eksterne harddiske, flash-drev eller cloud-tjenester," sagde Jonathan Wang, product manager ved Synology Inc.

DS115 er blevet opgraderet med en dual-core processor, og leverer forbedret computerkraft og filoverføringshastigheder på mere end 111 MB/sek. læsning og 104 MB/sek. skrivning — hvilket giver brugere en forbedring på 36 % med hensyn til læsehastigheder i sammenlignet med sin forgænger.

Den indbyggede floating-point enhed gør det hurtigere at generere mini-layouts af billeder. DS115 er udstyret med en USB 3.0 port, og kan tilsluttes eksterne harddiske og en række andre enheder. DS115 er også designet med henblik på energieffektivitet, og bruger kun 5,44W når den er i standby-tilstand, og 10,21W når den tilgås.

DS115 kører på DiskStation Manager (DSM) 5.1, et intuitivt styresystem, der giver et væld af applikationer for bedre produktivitet i forbindelse med arbejde, og tilbyder et helt nyt niveau af underholdning i hjemmet. DSM 5.1 gør det nemt at synkronisere filer på tværs af forskellige enheder og cloud-lagrings-tjenester, streame multimedier til tv'er med DLNA®, AirPlay®og Chromecast™, sætte et overvågningssystem til hjemmet opeller oprette digitale notesbøger med Note Station pakken.

Synology DiskStation DS115 leveres nu globalt.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S