Nu kan du få Outlook på din mobil og tablet

Microsoft er klar med en officiel app til Outlook, så du kan bruge det populære mail-program på mobiler og tablets med både iOS og Android.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Outlook er vel nok det meste brugte email-program i verden og uundværligt for mange mennesker. Derfor kan det sandsynligvis vække glæde at Microsoft nu er klar med en mobil version af programmet, sådan at man også kan bruge det på sin smartphone og tablet, når man er på farten.

Den nye app byder på en samlet oversigt over din e-mail, kalender, kontakter og vedhæftninger. Du kan svirpe for hurtigt at slette, arkivere eller tidsindstille beskeder du vil håndtere senere, og det er muligt at vedhæfte filer fra din e-mail, OneDrive eller Dropbox.

Outlook-app'en virker ikke blot med Microsoft Exchange, Office 365 og Outlook.com (inklusiv Hotmail, MSN) mens også med Gmail, Yahoo Mail og iCloud.

En færdig version er klar til iOS, mens app'en lanceres i preview-udgave til Android – begge er tilgængelige i danske versioner på App Store og Google Play. Som udgangspunkt er de helt gratis, men vil man have alle de løbende opdaterede Office 365-funktioner, mulighed for at arbejde på sin PC/Mac samt ekstra services som ubegrænset OneDrive-lagerplads, kræver det et Office 365-abonnement.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet