Valnød på lyttebøfferne

Denon er klar med en ny serie af hovedtelefoner til dem, der tager
designet lige så seriøst som musikoplevelsen. Serien mikser luksuriøse
materialer som amerikansk valnød med perfekt pasform og Denons mest
avancerede lydteknologi.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Serien hedder “AH-MM” og består af modellerne AH-MM200, AH-MM300 og topmodellen, AH-MM400. Seriens design og teknologi er baseret på Denons årelange studier af ansigter og ører på mere end 4.000 mennesker fra forskellige lande og kulturer. Det giver hovedtelefoner, som både sidder og lyder perfekt, uanset hvor man kommer fra.

AH-MM400 er seriens topmodel og har et moderne europæisk design. AH-MM400 er en ultrakomfortabel over-ear-hovedtelefon med ørekopper i ægte amerikansk valnød, som giver både neutral lyd og et elegant look. Teknologien i hovedtelefonen er baseret på Denons 40 mm-drivere, der er udviklet til at give en musikoplevelse i særklasse.

AH-MM400 består af en solid og let metalkonstruktion, som er nem at folde sammen. Hovedtelefonen bliver leveret med to kabler, som hurtigt kan monteres og afmonteres efter behov. Det ene kabel er udstyret med en smart lille fjernbetjening og mikrofon, mens det andet er et simpelt kvalitetskabel uden fjernbetjening/mikrofon. På den måde kan du altid lade kablet med fjernbetjening/mikrofon blive sammen din smartphone eller tablet, mens du kan lade det andet kabel sidde i dit anlæg derhjemme.

AH-MM300 er en on-ear-hovedtelefon med en behagelig og avanceret ørekop, som er designet til at give en resonansfri lyd. AH-MM300’s 40 mm-drivere er justeret til at give en neutral lydgengivelse, som er så tro mod den originale indspilnings kvaliteter som muligt. Ligesom AH-MM400 er AH-MM300 nem at folde sammen og bliver også leveret med to forskellige kabler.

Ørekoppen på AH-MM200 er baseret på samme design som AH-MM300 og findes i både sort og hvid finish. AH-MM200’s 30 mm-drivere leverer en suveræn musikoplevelse med stor dynamik og mange detaljer. AH-MM200 kan ligesom seriens øvrige hovedtelefoner foldes og leveres også med to forskellige kabler.

Fuld kontrol over alle detaljer i musikken

AH-MM-serien fungerer perfekt sammen med app’en “Denon Audio App”. App’en har et væld af features, som giver dig fuld kontrol over alle detaljer i musikken, når du bruger AH-MM sammen med din mobil eller tablet. Denon Audio App findes til både iOS og Android.

Denon AH-MM forhandles kun i Hi-Fi Klubben.

AH-MM200: 1499 kr.
AH-MM300: 2199 kr.
AH-MM400: 2999 kr.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S