Valnød på lyttebøfferne

Denon er klar med en ny serie af hovedtelefoner til dem, der tager
designet lige så seriøst som musikoplevelsen. Serien mikser luksuriøse
materialer som amerikansk valnød med perfekt pasform og Denons mest
avancerede lydteknologi.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Serien hedder “AH-MM” og består af modellerne AH-MM200, AH-MM300 og topmodellen, AH-MM400. Seriens design og teknologi er baseret på Denons årelange studier af ansigter og ører på mere end 4.000 mennesker fra forskellige lande og kulturer. Det giver hovedtelefoner, som både sidder og lyder perfekt, uanset hvor man kommer fra.

AH-MM400 er seriens topmodel og har et moderne europæisk design. AH-MM400 er en ultrakomfortabel over-ear-hovedtelefon med ørekopper i ægte amerikansk valnød, som giver både neutral lyd og et elegant look. Teknologien i hovedtelefonen er baseret på Denons 40 mm-drivere, der er udviklet til at give en musikoplevelse i særklasse.

AH-MM400 består af en solid og let metalkonstruktion, som er nem at folde sammen. Hovedtelefonen bliver leveret med to kabler, som hurtigt kan monteres og afmonteres efter behov. Det ene kabel er udstyret med en smart lille fjernbetjening og mikrofon, mens det andet er et simpelt kvalitetskabel uden fjernbetjening/mikrofon. På den måde kan du altid lade kablet med fjernbetjening/mikrofon blive sammen din smartphone eller tablet, mens du kan lade det andet kabel sidde i dit anlæg derhjemme.

AH-MM300 er en on-ear-hovedtelefon med en behagelig og avanceret ørekop, som er designet til at give en resonansfri lyd. AH-MM300’s 40 mm-drivere er justeret til at give en neutral lydgengivelse, som er så tro mod den originale indspilnings kvaliteter som muligt. Ligesom AH-MM400 er AH-MM300 nem at folde sammen og bliver også leveret med to forskellige kabler.

Ørekoppen på AH-MM200 er baseret på samme design som AH-MM300 og findes i både sort og hvid finish. AH-MM200’s 30 mm-drivere leverer en suveræn musikoplevelse med stor dynamik og mange detaljer. AH-MM200 kan ligesom seriens øvrige hovedtelefoner foldes og leveres også med to forskellige kabler.

Fuld kontrol over alle detaljer i musikken

AH-MM-serien fungerer perfekt sammen med app’en “Denon Audio App”. App’en har et væld af features, som giver dig fuld kontrol over alle detaljer i musikken, når du bruger AH-MM sammen med din mobil eller tablet. Denon Audio App findes til både iOS og Android.

Denon AH-MM forhandles kun i Hi-Fi Klubben.

AH-MM200: 1499 kr.
AH-MM300: 2199 kr.
AH-MM400: 2999 kr.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Har du SAP-kendskab, og mod til at arbejde i Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Software Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job