Nye genveje til smartere tv

Alle nye fjernsyn har indbygget smart-tv, men deres menuer, apps og funktioner er ikke altid lige logiske eller opfylder ikke dine ønsker. Er du på jagt efter alternativer, så giver Datatid TechLife dig her tre nyere genveje til det virkelig smarte tv.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Har du købt en ny tv-fladskærm inden for de seneste par år, har den næsten med garanti indbygget smart-tv. Betegnelsen ”smart” dækker her over en generation af tv, som ud over selve tv-delen har indbygget netværkskort og er fyldt med apps, diverse video- og musiktjenester og andre funktioner.

Desværre er tv-producenterne ikke altid på omgangshøjde med brugernes behov, og du har sikkert på et tidspunkt (eller flere) bandet over, hvor bøvlet det kan være at styre indholdet på skærmen. Noget tyder på, at det ikke er lige til at designe en brugergrænseflade, som gør det nemt at navigere med en tv-fjernbetjening.

Googles løsning Chromecast styres med en smartphone eller tablet, og du får adgang til både apps og streamingtjenester.

En mulighed er helt at droppe tv-producenternes løsning og vælge en af de nye, eksterne smart-tv-kilder, der er dukket op inden for de seneste år.
Datatid TechLife har set nærmere på tre af slagsen: Apple TV, GoAllTV og Chromecast. De tre løsninger er meget forskellige, men har dog det til fælles, at de alle tilsluttes tv’ets HDMI-port. Overførsel af lyd og billede har altså fra begyndelsen optimale vilkår.

Enhederne kan stort set det samme som smart-tv-delen i de fleste fjernsyn. Nogle gange dog en smule mere. Forskellen ligger især i udvalget af funktioner og apps. Du skal derfor overveje, hvad du har brug for, og hvad du vil betale for. Nogle eksterne smart-tv-løsninger gør det dog muligt selv at hente nye apps ind på tv-skærmen. For eksempel giver GoAllTV adgang til hele Google Plays sortiment.

Generelt giver disse eksterne løsninger dog en mindre bøvlet betjening, fordi udviklerne bag dem udmærket ved, at det netop er på dette punkt, de kan byde på noget, tv-ejerne ikke har i forvejen. Det er den væsentligste grund til, at du overhovedet skal interessere dig for dem.

Læs testene her:

Chromecast
GoAllTV
Apple TV

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Læs testene her:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job