Nye genveje til smartere tv

Alle nye fjernsyn har indbygget smart-tv, men deres menuer, apps og funktioner er ikke altid lige logiske eller opfylder ikke dine ønsker. Er du på jagt efter alternativer, så giver Datatid TechLife dig her tre nyere genveje til det virkelig smarte tv.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Har du købt en ny tv-fladskærm inden for de seneste par år, har den næsten med garanti indbygget smart-tv. Betegnelsen ”smart” dækker her over en generation af tv, som ud over selve tv-delen har indbygget netværkskort og er fyldt med apps, diverse video- og musiktjenester og andre funktioner.

Desværre er tv-producenterne ikke altid på omgangshøjde med brugernes behov, og du har sikkert på et tidspunkt (eller flere) bandet over, hvor bøvlet det kan være at styre indholdet på skærmen. Noget tyder på, at det ikke er lige til at designe en brugergrænseflade, som gør det nemt at navigere med en tv-fjernbetjening.

Googles løsning Chromecast styres med en smartphone eller tablet, og du får adgang til både apps og streamingtjenester.

En mulighed er helt at droppe tv-producenternes løsning og vælge en af de nye, eksterne smart-tv-kilder, der er dukket op inden for de seneste år.
Datatid TechLife har set nærmere på tre af slagsen: Apple TV, GoAllTV og Chromecast. De tre løsninger er meget forskellige, men har dog det til fælles, at de alle tilsluttes tv’ets HDMI-port. Overførsel af lyd og billede har altså fra begyndelsen optimale vilkår.

Enhederne kan stort set det samme som smart-tv-delen i de fleste fjernsyn. Nogle gange dog en smule mere. Forskellen ligger især i udvalget af funktioner og apps. Du skal derfor overveje, hvad du har brug for, og hvad du vil betale for. Nogle eksterne smart-tv-løsninger gør det dog muligt selv at hente nye apps ind på tv-skærmen. For eksempel giver GoAllTV adgang til hele Google Plays sortiment.

Generelt giver disse eksterne løsninger dog en mindre bøvlet betjening, fordi udviklerne bag dem udmærket ved, at det netop er på dette punkt, de kan byde på noget, tv-ejerne ikke har i forvejen. Det er den væsentligste grund til, at du overhovedet skal interessere dig for dem.

Læs testene her:

Chromecast
GoAllTV
Apple TV

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Læs testene her:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,