Med fokus på underholdning

Full HD-opløsning og blåt chassis. HP er skabt til underholdning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den er jo helt blå! Hvor tit kan man sige det om en bærbar computer? Men det er altså tilfældet her, og det er jo ret underholdende. Og underholdning er kodeordet, for denne HP har ikke kun testens suværent største skærm, den har også den højeste opløsning: full HD. Kombiner det med Beats Audio-lyd og et optisk drev, og der er lagt op til at anvende denne HP i selskab med en stor pose popkorn!

Film fungerer perfekt her – skærm, opløsning og lyd spiller bare! Skærmen har en god dybde og detaljering, som også giver gode muligheder, når du skal redigere billeder. AMD-grafikkortet giver bonus her. Du skal dog ikke arbejde med meget tunge filer, da HP trods underholdningspotentialet ikke er så kvik, som man skulle forvente.

Den flotte, blå farve er iøjnefaldende og usædvanlig. Rart med noget fornyelse på den front.

Den ligger lunt i svinget i forhold til de øvrige, men noget efter testvinderen. Til gengæld er lyden i særklasse, da der er plads til en stor og meget vellydende højttaler under skærmen. Også via hovedtelefoner forkæles du med et dynamisk og detaljeret lydbillede.

HP udmærker sig ved fuldt tastatur med numeriske taster og et chassis, der har god beskyttelse mod fedtfingre. På minussiden er, at størrelsen naturligvis er i den store ende på grund af skærmdiameteren 15,6”, samtidig med at vægten ligger i den tunge ende. Desuden skal du afgøre med dig selv, om du kan leve med en blå maskine – den vil helt sikkert dele vandene.

Vi synes, denne HP er et frisk pust, og skal du bruge en computer, som foruden til skolebrug egner sig til underholdning og filmkigning – og har du i dine studier brug for stor skærm med høj opløsning – så er Pavilion PC 15-P081no absolut værd at tjekke ud. Med i prisen får du også en harddisk på hele 1 TB, så der er lager nok til det meste.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

DATATID TECHLIFE MENER:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo