God hele vejen rundt

Hybridcomputeren er også en fuldblods bærbar, og alsidighed er dens force.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

360: Navnet hentyder til, at skærmen kan vippes hele vejen rundt, så du kan anvende denne HP som en tablet – ikke noget med at skulle skille skærm fra tastatur. Da den komplette pakke kun vejer 1,4 kilo, er det til at have med at gøre. Du får med andre ord to løsninger i en: En ægte bærbar pc og en hybridcomputer.

Vægten og overfladen gør denne HP til en slidstærk hjælper, også når du efter lang transport befinder dig på skolen.

Hængslet er lavet meget solidt, og computeren generelt er pakket ind i gummiagtigt chassis, der kan tåle både lidt knubs, vandstænk, kaffesprøjt, eller hvad du nu smider omkring dig. Pc’en er dog ikke vandtæt, men overfladen er altså ret robust.

Under skærmen gemmer sig et fuldt tastatur, foruden det røde design opdager du et stort Beats Audio-logo. Der er med andre ord lagt vægt på god lyd. Det høres via de indbyggede højttalere, som giver en meget homogen og fyldig lyd, men især via hovedtelefoner kommer detaljerne og dynamikken frem. Herligt!

Skærmen er ikke så stor og skæmmes lidt af at rammen omkring er meget bred.

Vi starter computeren, og det står klart, at det ikke er testens hurtigste maskine, men den kører alligevel pænt hurtigt. Her skal man huske på, at computeren kun koster små 3500 kroner, og for det får du også trykfølsom skærm og hybridkonstruktion.

Ikke alt er perfekt

Den rimelige pris afspejler sig selvfølgelig i elektronikken. Processoren er en Intel Celeron, der ikke er så kvik. Tastaturet er ok at skrive på, men leverer en fornemmelse af lidt billig plastik i fingerspidserne. Til gengæld reagerer skærmen kvikt og står overraskende godt med meget klare farver. Den er oplagt til underholdning, hvor især muligheden for at vende skærmen er genial. Skærmens dimensioner på 14” kombineret med meget klare farver gør det til en fornøjelse at se en film.

Vend skærmen hele vejen rundt, og du har en skærm til for eksempel film. Skærmen er trykfølsom, så computeren kan betjenes uden tastatur.

HP er ingen hurtigløber, og er behovet billedbehandling, vild gaming eller mange programmer på samme tid, er processoren for svag og ram-mængden for lille. Men til hverdagsbrug til tekstbehandling, surf på nettet og så videre er det en fin computer. Den er hurtig på nettet og overfører let dokumenter fra Google Drive, eller hvad du nu benytter. En fremragende maskine til prisen, bare man er kendt med dens begrænsninger.

Det skal også bemærkes, at blæseren altid kører, uanset om computeren er presset eller ej. Kan måske være et problem i læsesalen. Alligevel fortjener Pavilion 11 X360 en anbefaling.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

DATATID TECHLIFE MENER:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S