Sådan ser fremtidens smartphone ud ifølge danskerne

Ekstremt tynd, fantastisk kamera og en skærm, som dækker hele telefonen. Således svarer danskerne når de bliver spurgt om, hvordan de tror, fremtidens smartphone kommer til at se ud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I næste uge starter Mobile World Congress og her forventes det at verdens største mobilproducenter fremviser årets nyheder. Allerede nu kører rygterne om, hvordan fremtidens smartphones kommer til at se ud. En ny undersøgelse foretaget af YouGov på vegne af Samsung tyder på, at det hos de danske forbrugere er skærm og kamera, som er i fokus, når det kommer til forventningerne til næste generation af smarte telefoner.

I undersøgelsen har danskerne kunne vælge mellem en række funktioner og design, som de tror vil være kendetegnende for fremtidens smartphones. Således svarer 45 % af danskerne, at de tror kommende telefoner vil have et endnu bedre kamera end nu, og 36 % svarer, at fremtidens telefoner vil have en skærm, som dækker både for- og bagside af telefonen.

Også design er noget, danskerne har fokus på. 23 % ad de adspurgte danskere svarer, at telefonerne vil begynde at have frontvendte højttalere. Og 28 % mener, at fremtidens telefoner vil være helt uden knapper.

Når det kommer til formen på fremtidens telefoner, er danskerne lidt mere konservative. 16 % tror, at telefonerne i fremtiden vil have en buet form. Og en telefon formet som en terning er næsten utænkeligt. Kun 1 % af danskerne svarer, at dette kan være en mulighed.

”Vores undersøgelse viser, at danskerne fokuserer på teknik, der gør de små ting i hverdagen lettere. Eksempelvis et kamera i høj kvalitet, da smartphonen som regel er vores primære kamera. Men når det kommer til anderledes funktioner eller design, så bliver det lidt sværere at forestille sig.

Vi kan dog se, at danskerne er hurtige til at tage nye innovationer til sig, når de først bliver præsenterede. Og undersøgelsen viser således også, at hver sjette dansker tror på, at eksempelvis en buet telefon vinder indpas i fremtidens mobiltrends,” fortæller Jimmy Voss, salgsansvarlig for telecom hos Samsung Danmark.

Om danskerne får ret, må tiden vise. I starten af marts forventes flere af verdens største smartphoneproducenter at præsentere årets mobilnyheder på messen Mobile Worlds Congress i Barcelona Spanien. Samsung afholder deres eget Unpacked-event d. 1. marts, men allerede nu, er spekulationerne i fuld gang. Alt om DATA er pletten til eventet. Følg med her på hjemmesiden søndag for at læse om Samsungs nye flagskibsmobil.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S