Godt alternativ til fast pris

Capture One Pro har mange autofunktioner, der nemt og hurtigt giver dine billeder en pæn overfladebehandling. Går du efter den professionelle og dybdegående billedbehandling, har programmet dog en lidt længere indkøringsfase.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Kasper Nesager-Hansen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Men når du først har lært det at kende, er programmet ret nemt at arbejde med. Menuen er ikonbaseret – blandt andet er der et A-ikon, som dækker over de mest benyttede autoredigeringsmuligheder. Du kan nemt redigere flere billeder på én gang. Har du valgt otte billeder af en model, kan du redigere lyset i et billede og kopiere ændringerne til de øvrige syv.

Fejl og perspektiv er blevet rettet. Farverne er en anelse varmere end i det færdige Photoshop-billede.

Capture One Pro har alle standardfunktionerne inden for fotoredigering. Du kan beskære dine billeder, ændre farvemætningen, belysning, farvetemperatur, kontrast etc. Og den professionelle fotograf får et program, som byder på et væld af brugbare finpudsningsredskaber.

Ligesom i Photoshop er der en række indstillinger, der matcher dit kamera, så du for eksempel kan korrigere for linsens krumning.

Capture One Pro leverer et flot slutresultat. Når du er færdig med at redigere dine billeder, er de, hvis du er omhyggelig, fri for pixelfejl og pletter. Autoredigeringen leverer en flot kontrast, og billedet beholder tekstur i både lyse og mørke områder.

Der er gode muligheder for at analysere billederne for fejl og farver.

Farvegengivelsen er god, og skarphedsfunktionen giver flot finish. Ydermere leverer Capture One Pro lidt varmere farver end Photoshop. Du betaler én gang for alle, 1700 kroner, og det er ok for dette alternativ.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS