Godt alternativ til fast pris

Capture One Pro har mange autofunktioner, der nemt og hurtigt giver dine billeder en pæn overfladebehandling. Går du efter den professionelle og dybdegående billedbehandling, har programmet dog en lidt længere indkøringsfase.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Kasper Nesager-Hansen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Men når du først har lært det at kende, er programmet ret nemt at arbejde med. Menuen er ikonbaseret – blandt andet er der et A-ikon, som dækker over de mest benyttede autoredigeringsmuligheder. Du kan nemt redigere flere billeder på én gang. Har du valgt otte billeder af en model, kan du redigere lyset i et billede og kopiere ændringerne til de øvrige syv.

Fejl og perspektiv er blevet rettet. Farverne er en anelse varmere end i det færdige Photoshop-billede.

Capture One Pro har alle standardfunktionerne inden for fotoredigering. Du kan beskære dine billeder, ændre farvemætningen, belysning, farvetemperatur, kontrast etc. Og den professionelle fotograf får et program, som byder på et væld af brugbare finpudsningsredskaber.

Ligesom i Photoshop er der en række indstillinger, der matcher dit kamera, så du for eksempel kan korrigere for linsens krumning.

Capture One Pro leverer et flot slutresultat. Når du er færdig med at redigere dine billeder, er de, hvis du er omhyggelig, fri for pixelfejl og pletter. Autoredigeringen leverer en flot kontrast, og billedet beholder tekstur i både lyse og mørke områder.

Der er gode muligheder for at analysere billederne for fejl og farver.

Farvegengivelsen er god, og skarphedsfunktionen giver flot finish. Ydermere leverer Capture One Pro lidt varmere farver end Photoshop. Du betaler én gang for alle, 1700 kroner, og det er ok for dette alternativ.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S