Godt alternativ til fast pris

Capture One Pro har mange autofunktioner, der nemt og hurtigt giver dine billeder en pæn overfladebehandling. Går du efter den professionelle og dybdegående billedbehandling, har programmet dog en lidt længere indkøringsfase.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Kasper Nesager-Hansen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Men når du først har lært det at kende, er programmet ret nemt at arbejde med. Menuen er ikonbaseret – blandt andet er der et A-ikon, som dækker over de mest benyttede autoredigeringsmuligheder. Du kan nemt redigere flere billeder på én gang. Har du valgt otte billeder af en model, kan du redigere lyset i et billede og kopiere ændringerne til de øvrige syv.

Fejl og perspektiv er blevet rettet. Farverne er en anelse varmere end i det færdige Photoshop-billede.

Capture One Pro har alle standardfunktionerne inden for fotoredigering. Du kan beskære dine billeder, ændre farvemætningen, belysning, farvetemperatur, kontrast etc. Og den professionelle fotograf får et program, som byder på et væld af brugbare finpudsningsredskaber.

Ligesom i Photoshop er der en række indstillinger, der matcher dit kamera, så du for eksempel kan korrigere for linsens krumning.

Capture One Pro leverer et flot slutresultat. Når du er færdig med at redigere dine billeder, er de, hvis du er omhyggelig, fri for pixelfejl og pletter. Autoredigeringen leverer en flot kontrast, og billedet beholder tekstur i både lyse og mørke områder.

Der er gode muligheder for at analysere billederne for fejl og farver.

Farvegengivelsen er god, og skarphedsfunktionen giver flot finish. Ydermere leverer Capture One Pro lidt varmere farver end Photoshop. Du betaler én gang for alle, 1700 kroner, og det er ok for dette alternativ.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Critical Operations Technicians (ITI) søges til FE’s nye datacentre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S