Slagkraftigt systemkamera til lav pris

Nikon 1 J5 leverer hurtige optagehastigheder, god autofokus og 4K-video, alt sammen pakket i et nyt kompakt design.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Takket være en ny bagbelyst sensor i CX-format, som er fire gange større end sensoren, som bruges i de fleste kompakte kameraer, overgår det langt kompaktkameraer og smartphones.

Som det første Nikon-kamera optager Nikon 1 J5 video i ultraskarp 4K, og det optager imponerende stillbilleder på 20,8 megapixels samt jævne intervaloptagelsesvideoer.

Takket være kameraets fænomenalt hurtige autofokussystem kan brugerne trygt tage billeder under dårlige lysforhold eller nemt fastfryse motivet ved 20 bps med aktiv AF med den nye sportsindstilling.

Den nye berøringsfølsomme vippeskærm og de nye manuelle betjeningsknapper giver rig mulighed for at realisere kreative ideer, mens 1 NIKKOR-objektiver sikrer, at ethvert motiv kan indfanges med naturtro detaljer.

Når det kommer til deling, gør Nikon 1 J5 det med sin understøttelse af Wi-Fi og NFC hurtigere end nogensinde at uploade billeder i høj kvalitet via en smartenhed.

Et bredt udvalg af lysstærke objektiver med fast brændvidde samt superteleobjektiver og ultra-vidvinkelobjektiver kan bruges med det nye kamera. Alle 1 NIKKOR-objektiver er optimeret til videooptagelse, og alle objektiver har en kompakt konstruktion, som gør, at Nikon 1-systemet skiller sig ud fra mængden. Det er muligt at udforske endnu flere muligheder med Nikons FT1-fatningsadapter, som er valgfrit tilbehør, og som gør det muligt at anvende NIKKOR-objektiver i DX- og FX-format med F-fatning sammen Nikon 1.

Nikon 1 J5 forventes i butikkerne den 23. april 2015 til vejledende priser på 3.595 kroner for huset alene og i forskellige kits med tilhørende objektiver fra 4.395 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos