MSI X99 SLI Plus

MSI har gjort en fortræffelig indsats med dette kort og har skabt et X99-kort, der på den ene side ikke koster de hampre summer, vi er vant til at forvente fra dette forrygende chipsæt, og på den anden undgår at spare på funktionerne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Så har vi gemt det billigste til sidst. Det lyder faktisk ret respektløst over for et kort, som vi holder ganske meget af (og ikke kun fordi det koster det halve af det forrige Gigabyte-bundkort). MSI har gjort en fortræffelig indsats med dette kort og har skabt et X99-kort, der på den ene side ikke koster de hampre summer, vi er vant til at forvente fra dette forrygende chipsæt, og på den anden undgår at spare på funktionerne.

Der sidder ingen supersexet og skinnende køler ved siden af strømkomponents. Der er heller ikke nogen smarte lygter. Blot en meget funktionel og økonomisk overkommelig basis for en fremragende platform. Hvis man kombinerer dette kort med den billigere ende af Haswell-E-siliciummet, Core i7-5820K, får man en højtydende maskine, der ikke ligger langt fra de bedste X99-komponenter, og som koster omkring en tredjedel af prisen.

Med “funktionel” mener vi alle de herligheder, som X99-platformen kan tilbyde. Fra otte slots quadchannel-ddr4-hukommelse til de to bedste pci-e-baserede lagerforbindelser. For ikke at tale om trevejs multi-gpu-support i både Nvidia- og AMD-varianterne. MSI’s billige SLI Plus har alt til faget henhørende.

Meget for pengene

Som man må forvente af et af de billigste af de X99-kort, vi har testet, kommer SLI Plus ikke til præmier for sin ydelse, men det betyder ikke, at det halter slemt bagefter de andre. Det kan konkurrere med selv de avancerede kort fra Gigabyte og Asus. Det leverer faktisk højere tal for standard-cpu-ydelse end Gigabyte-kortet, der koster næsten det dobbelte. Det kan også vise nydelige testtal for pci-e-lager, idet det er nummer to, når det gælder vilkårlig 4k-ydelse.

Det klarede sig til gengæld ikke så godt (bundskraber, for at være ærlig) i overclocking. Selv med et dedikeret ottefase-strømsystem døjede det ved 4,3 GHz med vores Core i7-5960X. Det ville normalt blive betragtet som negativt, men vi lader det gerne passere, fordi kortet er så meget billigere end de fleste andre i testen.

Hvis det ikke havde været for den meget imponerende ydelse fra ASRock X99M Extreme4, ville MSI’s SLI Plus få vores velsignelse som testens bedste billige kort. Som landet ligger, er vi imidlertid lidt splittede. Hvilket af dem skal vi anbefale til en billig 5820K-baseret maskine? Ganske vist mangler mATX-kortet fire ddr4-dimm-slots og kan realistisk set næppe klare en komplet trevejs gpu-konfiguration, men i den billige ende af markedet får man alligevel ikke brug for alle disse slots.

En ting, der kan veje tungest for MSI-kortet, kunne være gamingydelsen. Den gennemsnitlige framerate ligger lidt bagved de andre, men de minimale framerates er langt de højeste. Det kan tyde på, at man nok får en glattere gamingydelse, selvom den er et par fps lavere i gennemsnit. Når margenerne er så smalle, kan den slags fordele gøre en betydelig forskel, når det gælder om at træffe en beslutning.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S