Panasonic klar med kamera til action-manden

Actionkameraet HX-A1 er skabt til de vilde eventyr. Det kompakte ydre gør det ideelt til montering på din hjelm, rygsæk, cykel eller på hovedet, og det er vandtæt og modstår vand, støv og frost.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kameraet er blot lidt over 8 cm langt, 2,6 cm i diameter og er med sine 45 gram let som en fjer. Med kameraets kompakte størrelse, mange fastsættelsesmuligheder og høje billedkvalitet er det muligt at fange øjeblikke fra usædvanlige vinkler. Det er vandtæt op til 1,5 meter uden ekstra beskyttelse, stødsikkert fra 1,5 meter, frostsikkert ned til -10 grader, og det kan modstå støv inden for IP6X-standarden.

Indbygget Wi-Fi gør det nemt at dele video på sociale medier med venner og familie via Panasonic Image App, der hurtigt tilslutter kameraet til din smartphone eller tablet.

WiFi gør det også muligt at tilslutte kameraet til et andet videokamera fra Panasonics 2015-sortiment. Det gør, at du kan se videoen, som du filmer med HX-A1, integreret i billedet på det andet kamera, dvs. to videoer integreret i én. Det giver mange spændende muligheder for at tage billeder fra forskellige vinkler på samme tid.

Et separat infrarødt lys og ‘Glass Cover’ (nattilstand) gør det muligt at få gode optagelser i mørke omgivelser, såsom i huler eller når du er ude i natten. Kameraet kan også nemt fastgøres til hovedet sammen med en forlygte.

Der findes allerede er et stort udvalg af tilbehør til HX-A1. Blandt andet en mount til cyklen, rem-adapter til fastgørelse af kameraet til en strop eller karabinhage, klips til din kasket, sugekop til montering på båden eller surfbrættet og en ‘Twin Mount' til at kombinere to kameraer eller til kobling af kamera og infrarød.

HX-A1 vil være tilgængelig i juni til en vejledende pris på 1990 kroner.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job