Panasonic klar med kamera til action-manden

Actionkameraet HX-A1 er skabt til de vilde eventyr. Det kompakte ydre gør det ideelt til montering på din hjelm, rygsæk, cykel eller på hovedet, og det er vandtæt og modstår vand, støv og frost.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kameraet er blot lidt over 8 cm langt, 2,6 cm i diameter og er med sine 45 gram let som en fjer. Med kameraets kompakte størrelse, mange fastsættelsesmuligheder og høje billedkvalitet er det muligt at fange øjeblikke fra usædvanlige vinkler. Det er vandtæt op til 1,5 meter uden ekstra beskyttelse, stødsikkert fra 1,5 meter, frostsikkert ned til -10 grader, og det kan modstå støv inden for IP6X-standarden.

Indbygget Wi-Fi gør det nemt at dele video på sociale medier med venner og familie via Panasonic Image App, der hurtigt tilslutter kameraet til din smartphone eller tablet.

WiFi gør det også muligt at tilslutte kameraet til et andet videokamera fra Panasonics 2015-sortiment. Det gør, at du kan se videoen, som du filmer med HX-A1, integreret i billedet på det andet kamera, dvs. to videoer integreret i én. Det giver mange spændende muligheder for at tage billeder fra forskellige vinkler på samme tid.

Et separat infrarødt lys og ‘Glass Cover’ (nattilstand) gør det muligt at få gode optagelser i mørke omgivelser, såsom i huler eller når du er ude i natten. Kameraet kan også nemt fastgøres til hovedet sammen med en forlygte.

Der findes allerede er et stort udvalg af tilbehør til HX-A1. Blandt andet en mount til cyklen, rem-adapter til fastgørelse af kameraet til en strop eller karabinhage, klips til din kasket, sugekop til montering på båden eller surfbrættet og en ‘Twin Mount' til at kombinere to kameraer eller til kobling af kamera og infrarød.

HX-A1 vil være tilgængelig i juni til en vejledende pris på 1990 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job