Panasonic klar med kamera til action-manden

Actionkameraet HX-A1 er skabt til de vilde eventyr. Det kompakte ydre gør det ideelt til montering på din hjelm, rygsæk, cykel eller på hovedet, og det er vandtæt og modstår vand, støv og frost.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kameraet er blot lidt over 8 cm langt, 2,6 cm i diameter og er med sine 45 gram let som en fjer. Med kameraets kompakte størrelse, mange fastsættelsesmuligheder og høje billedkvalitet er det muligt at fange øjeblikke fra usædvanlige vinkler. Det er vandtæt op til 1,5 meter uden ekstra beskyttelse, stødsikkert fra 1,5 meter, frostsikkert ned til -10 grader, og det kan modstå støv inden for IP6X-standarden.

Indbygget Wi-Fi gør det nemt at dele video på sociale medier med venner og familie via Panasonic Image App, der hurtigt tilslutter kameraet til din smartphone eller tablet.

WiFi gør det også muligt at tilslutte kameraet til et andet videokamera fra Panasonics 2015-sortiment. Det gør, at du kan se videoen, som du filmer med HX-A1, integreret i billedet på det andet kamera, dvs. to videoer integreret i én. Det giver mange spændende muligheder for at tage billeder fra forskellige vinkler på samme tid.

Et separat infrarødt lys og ‘Glass Cover’ (nattilstand) gør det muligt at få gode optagelser i mørke omgivelser, såsom i huler eller når du er ude i natten. Kameraet kan også nemt fastgøres til hovedet sammen med en forlygte.

Der findes allerede er et stort udvalg af tilbehør til HX-A1. Blandt andet en mount til cyklen, rem-adapter til fastgørelse af kameraet til en strop eller karabinhage, klips til din kasket, sugekop til montering på båden eller surfbrættet og en ‘Twin Mount' til at kombinere to kameraer eller til kobling af kamera og infrarød.

HX-A1 vil være tilgængelig i juni til en vejledende pris på 1990 kroner.

Læses lige nu

    PensionDanmark

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Softwareudviklere til Cyberdivisionens HR-systemer og Applikationer i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S