Simpel smartphone til seniorer

Doro Liberto 820 er en Android-mobil skræddersyet til ældre, der ønsker smarte funktioner men med et minimum af teknisk besvær.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Man behøver ikke at stå helt af ræset, bare fordi man gerne vil have en ældrevenlig mobil. Med Liberto 820 har Doro skabt en simpel smartphone til seniorer, med nem betjening men udrustet med alle de funktioner, man forventer af moderne mobil. Liberto 820 er baseret på Android og giver dig komplet adgang til alle apps fra Google Play.

 

Systemet er dog modificeret med overskue-lige menuer og særlige funktioner, der kan hjælpe ældre i hverdagen. Indbyggede guider viser, hvordan man bruger de forskellige funktioner, og mobilen er også udstyret med en app, der gør det muligt for pårørende at yde assistance via nettet samt dele billeder og foretage indstillinger på mobilen. Designet scorer mobilen ikke nogen point på. Det er udført i plastik af billigste skuffe, men det gør nu ikke det store, for mobilen er relativt let og ligger godt i hånden.

Desuden er der fysiske navigationsknapper på fronten samt en hjælpeknap på bagsiden, der giver alarm til pårørende og viser brugerens position på et kort, i tilfælde af uheld. Kraftfuld højttaler og optimeret samtalekvalitet med HD Voice er ligeledes nyttige funktioner. Mobilen overrumpler ikke, når det kommer til ydelse, men grundlæggende kører tingene fint, blot du udsætter mobilen for krævende spil eller lignende.

Skærmen er med sine 940 x 560 pixel i den skrabede ende, men står faktisk ganske flot, selv når du betragter den fra skæve vinkler. Kameraet skyder også helt udmærkede billeder. Som en nem indgang til den moderne smartphone-verden udgør Liberto 820 således en ret godt og gennemført løsning til rimelig pris.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S