Simpel smartphone til seniorer

Doro Liberto 820 er en Android-mobil skræddersyet til ældre, der ønsker smarte funktioner men med et minimum af teknisk besvær.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Man behøver ikke at stå helt af ræset, bare fordi man gerne vil have en ældrevenlig mobil. Med Liberto 820 har Doro skabt en simpel smartphone til seniorer, med nem betjening men udrustet med alle de funktioner, man forventer af moderne mobil. Liberto 820 er baseret på Android og giver dig komplet adgang til alle apps fra Google Play.

 

Systemet er dog modificeret med overskue-lige menuer og særlige funktioner, der kan hjælpe ældre i hverdagen. Indbyggede guider viser, hvordan man bruger de forskellige funktioner, og mobilen er også udstyret med en app, der gør det muligt for pårørende at yde assistance via nettet samt dele billeder og foretage indstillinger på mobilen. Designet scorer mobilen ikke nogen point på. Det er udført i plastik af billigste skuffe, men det gør nu ikke det store, for mobilen er relativt let og ligger godt i hånden.

Desuden er der fysiske navigationsknapper på fronten samt en hjælpeknap på bagsiden, der giver alarm til pårørende og viser brugerens position på et kort, i tilfælde af uheld. Kraftfuld højttaler og optimeret samtalekvalitet med HD Voice er ligeledes nyttige funktioner. Mobilen overrumpler ikke, når det kommer til ydelse, men grundlæggende kører tingene fint, blot du udsætter mobilen for krævende spil eller lignende.

Skærmen er med sine 940 x 560 pixel i den skrabede ende, men står faktisk ganske flot, selv når du betragter den fra skæve vinkler. Kameraet skyder også helt udmærkede billeder. Som en nem indgang til den moderne smartphone-verden udgør Liberto 820 således en ret godt og gennemført løsning til rimelig pris.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse