Simpel smartphone til seniorer

Doro Liberto 820 er en Android-mobil skræddersyet til ældre, der ønsker smarte funktioner men med et minimum af teknisk besvær.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Man behøver ikke at stå helt af ræset, bare fordi man gerne vil have en ældrevenlig mobil. Med Liberto 820 har Doro skabt en simpel smartphone til seniorer, med nem betjening men udrustet med alle de funktioner, man forventer af moderne mobil. Liberto 820 er baseret på Android og giver dig komplet adgang til alle apps fra Google Play.

 

Systemet er dog modificeret med overskue-lige menuer og særlige funktioner, der kan hjælpe ældre i hverdagen. Indbyggede guider viser, hvordan man bruger de forskellige funktioner, og mobilen er også udstyret med en app, der gør det muligt for pårørende at yde assistance via nettet samt dele billeder og foretage indstillinger på mobilen. Designet scorer mobilen ikke nogen point på. Det er udført i plastik af billigste skuffe, men det gør nu ikke det store, for mobilen er relativt let og ligger godt i hånden.

Desuden er der fysiske navigationsknapper på fronten samt en hjælpeknap på bagsiden, der giver alarm til pårørende og viser brugerens position på et kort, i tilfælde af uheld. Kraftfuld højttaler og optimeret samtalekvalitet med HD Voice er ligeledes nyttige funktioner. Mobilen overrumpler ikke, når det kommer til ydelse, men grundlæggende kører tingene fint, blot du udsætter mobilen for krævende spil eller lignende.

Skærmen er med sine 940 x 560 pixel i den skrabede ende, men står faktisk ganske flot, selv når du betragter den fra skæve vinkler. Kameraet skyder også helt udmærkede billeder. Som en nem indgang til den moderne smartphone-verden udgør Liberto 820 således en ret godt og gennemført løsning til rimelig pris.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen