Luksusskærm giver dig UltraHD på kontoret

Acers rammeløse skærm leverer billeder i 4K-kvalitet og er fornyet med en lang række smarte billedteknologier. Men giver det mening med 4K på kontoret?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Har 4K virkelig noget at gøre i computerskærmen på kontoret eller bør den høje billedkvalitet holdes på de store fladskærms-tv’er? Acer leverer et stærkt argument i sagen med sin nye S277HK, der viser, hvad en flot 4K-monitor kan gøre for såvel kontoret som privaten.

Gode proportioner

S277HK måler 27”, og du skal da også op i dette format for at 4K giver mening - i hvert fald når skærmen er koblet til en Windows-computer. Er monitoren mindre, forsvinder ikonerne simpelthen, og så er man bedre tjent med en lavere opløsning.

På Acers skærm passer proportionerne glimrende, og man sætter virkelig pris på det ekstra areal, de mange pixel leverer til vinduer, skrivebordsikoner med mere. Og selvfølgelig er den høje opløsning også herlig, når man ser video fra en kilde, der kan levere billeder i den finkornede kvalitet - som eksempelvis You-Tube og Netflix.

Behageligt billede

Vi satte en flot naturfilm i 4K til at køre fra YouTube, og selvom man anede en lille smule slør, var vi imponerede over, hvor elegant og roligt billederne flød over skærmen. Farverne står ligeledes skarpt men med en flot glød, og man fornemmer samtidig en stor dybde i billedet. Ips-panelet sikrer samtidig, at indholdet ikke viskes ud, selvom man ser skærmen fra skæve vinkler.

Genskær oplever man stort set ikke, selvom man sidder i stærkt oplyste kontormiljøer. Skulle lysforholdene være mørke, så har Low Dimming teknologi, der gør det muligt at skrue lysstyrken ned til 15 procent.
For at skåne øjnene har Acer forsynet skærmen med EyeProtect, som gør billedet mindre anstrengende at se på over længere tid. Den er samtidig flicker-fri og har filter, der mindsker det blålige lys, som kan være skadeligt for øjnene.

Stærke forbindelser

Skærmen kan tilkobles computer og andre enheder via dvi, displayport 1.2 og MiniDP. Samtidig er det den første skærm af sin slags med HDMI 2.0, som sikrer rigeligt med båndbredde til at 4K-videoerne flyder ubesværet.
I skærmen er også indbyggede højttalere, som leverer anstændig lyd, der sagtens kan gå an til uforpligtende YouTube-kiggeri og lignende.

Rammeløs design

Betjeningen foregår under skærmen. Knapperne skæmmer således ikke det stilrene look, men det ville unægteligt være nemmere, hvis man kunne se, hvad man trykkede på.

Den slags kan vi dog snildt leve med, når designet er så raffineret, som det er. Skærmen er udformet solidt og lækkert i aluminium med en asymmetrisk stander, der giver et moderne og stilsikkert look.
Det er måske ikke verdens tyndeste skærm, men det rammeløse design gør den let og nærmest svævende at se på.

Leverer varen

Når skærmen er skabt så overbevisende som denne, er vi ikke i tvivl om, at 4K-monitoren har sin berettigelse på kontoret. Også andre steder i boligen vil S277HK gøre sig glimrende, takket være det elegante design.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS