Pænt design og fint med power

Godt grafikkort, fin skærm og lyd fra B&O gør Asus til en multimediecentral.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne Asus har et dansk islæt. Bag det perforerede kabinet over tasterne gemmer der sig ude i siderne nogle små højttalere, og midt på kabinettet står der ”Audio by ICE Power – Bang & Olufsen”.

Meget flot maskine. De mange små huller ved tastaturet er ikke til køling, men for at kunne slippe lyden fra B&O-lydsystemet ud.

De danske lydsnedkere fra Struer står bag lyden, men det slutter ikke her. For der medfølger en sjov, cirka 10 centimeter høj og 6 centimeter bred, rund enhed. Det er såmænd en ekstern subwoofer, som du kan slutte til, når lyden skal være ekstra dynamisk til en god film for eksempel. Og det virker faktisk. Du får et lydbillede, der er langt mere dynamisk, detaljeret og med en dybde, der er bedre, end de fleste bærbare kan tilbyde.

Heldigvis bakkes den gode lyd op af en stor skærm med full HD-opløsning og med rigtig mange detaljer. Skærmen er ikke ligefrem glansbilledagtig, hvilket kan være en fordel ved film, men den gengiver sort ret godt. Og når sort står meget sort, så står alle andre farver også tydeligt frem.

Under overfladen gemmer sig testens næsthurtigste processor og et grafikkort i særklasse. Det afspejles også i målingerne, der kun overgås af Vision. Og der skal da også et ret heftigt spil til, før Asus begynder at hakke. Du kan køre tunge tunge programmer, uden at den stritter imod. Der er med andre ord tale om en bundsolid hverdagsmaskine, der også håndterer multimedieoplevelser og endda pænt tunge spil.

Den lille, eksterne subwoofer tilfører lyden ekstra power og dynamik trods de beskedne dimensioner.

Men der er nogle minusser. Vægten er i den tunge ende, hvilket gør Asus-computeren bedst til hjemmebrug. Prisen er vel høj. Du kommer til at betale for den ekstra lydluksus. Desuden er tasterne for glatte efter vores smag. Lidt ærgerligt, da tastaturet ellers har god modstand og fint feedback, når du skriver.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job