Pænt design og fint med power

Godt grafikkort, fin skærm og lyd fra B&O gør Asus til en multimediecentral.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne Asus har et dansk islæt. Bag det perforerede kabinet over tasterne gemmer der sig ude i siderne nogle små højttalere, og midt på kabinettet står der ”Audio by ICE Power – Bang & Olufsen”.

Meget flot maskine. De mange små huller ved tastaturet er ikke til køling, men for at kunne slippe lyden fra B&O-lydsystemet ud.

De danske lydsnedkere fra Struer står bag lyden, men det slutter ikke her. For der medfølger en sjov, cirka 10 centimeter høj og 6 centimeter bred, rund enhed. Det er såmænd en ekstern subwoofer, som du kan slutte til, når lyden skal være ekstra dynamisk til en god film for eksempel. Og det virker faktisk. Du får et lydbillede, der er langt mere dynamisk, detaljeret og med en dybde, der er bedre, end de fleste bærbare kan tilbyde.

Heldigvis bakkes den gode lyd op af en stor skærm med full HD-opløsning og med rigtig mange detaljer. Skærmen er ikke ligefrem glansbilledagtig, hvilket kan være en fordel ved film, men den gengiver sort ret godt. Og når sort står meget sort, så står alle andre farver også tydeligt frem.

Under overfladen gemmer sig testens næsthurtigste processor og et grafikkort i særklasse. Det afspejles også i målingerne, der kun overgås af Vision. Og der skal da også et ret heftigt spil til, før Asus begynder at hakke. Du kan køre tunge tunge programmer, uden at den stritter imod. Der er med andre ord tale om en bundsolid hverdagsmaskine, der også håndterer multimedieoplevelser og endda pænt tunge spil.

Den lille, eksterne subwoofer tilfører lyden ekstra power og dynamik trods de beskedne dimensioner.

Men der er nogle minusser. Vægten er i den tunge ende, hvilket gør Asus-computeren bedst til hjemmebrug. Prisen er vel høj. Du kommer til at betale for den ekstra lydluksus. Desuden er tasterne for glatte efter vores smag. Lidt ærgerligt, da tastaturet ellers har god modstand og fint feedback, når du skriver.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)