Pænt design og fint med power

Godt grafikkort, fin skærm og lyd fra B&O gør Asus til en multimediecentral.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne Asus har et dansk islæt. Bag det perforerede kabinet over tasterne gemmer der sig ude i siderne nogle små højttalere, og midt på kabinettet står der ”Audio by ICE Power – Bang & Olufsen”.

Meget flot maskine. De mange små huller ved tastaturet er ikke til køling, men for at kunne slippe lyden fra B&O-lydsystemet ud.

De danske lydsnedkere fra Struer står bag lyden, men det slutter ikke her. For der medfølger en sjov, cirka 10 centimeter høj og 6 centimeter bred, rund enhed. Det er såmænd en ekstern subwoofer, som du kan slutte til, når lyden skal være ekstra dynamisk til en god film for eksempel. Og det virker faktisk. Du får et lydbillede, der er langt mere dynamisk, detaljeret og med en dybde, der er bedre, end de fleste bærbare kan tilbyde.

Heldigvis bakkes den gode lyd op af en stor skærm med full HD-opløsning og med rigtig mange detaljer. Skærmen er ikke ligefrem glansbilledagtig, hvilket kan være en fordel ved film, men den gengiver sort ret godt. Og når sort står meget sort, så står alle andre farver også tydeligt frem.

Under overfladen gemmer sig testens næsthurtigste processor og et grafikkort i særklasse. Det afspejles også i målingerne, der kun overgås af Vision. Og der skal da også et ret heftigt spil til, før Asus begynder at hakke. Du kan køre tunge tunge programmer, uden at den stritter imod. Der er med andre ord tale om en bundsolid hverdagsmaskine, der også håndterer multimedieoplevelser og endda pænt tunge spil.

Den lille, eksterne subwoofer tilfører lyden ekstra power og dynamik trods de beskedne dimensioner.

Men der er nogle minusser. Vægten er i den tunge ende, hvilket gør Asus-computeren bedst til hjemmebrug. Prisen er vel høj. Du kommer til at betale for den ekstra lydluksus. Desuden er tasterne for glatte efter vores smag. Lidt ærgerligt, da tastaturet ellers har god modstand og fint feedback, når du skriver.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS