Pænt design og fint med power

Godt grafikkort, fin skærm og lyd fra B&O gør Asus til en multimediecentral.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne Asus har et dansk islæt. Bag det perforerede kabinet over tasterne gemmer der sig ude i siderne nogle små højttalere, og midt på kabinettet står der ”Audio by ICE Power – Bang & Olufsen”.

Meget flot maskine. De mange små huller ved tastaturet er ikke til køling, men for at kunne slippe lyden fra B&O-lydsystemet ud.

De danske lydsnedkere fra Struer står bag lyden, men det slutter ikke her. For der medfølger en sjov, cirka 10 centimeter høj og 6 centimeter bred, rund enhed. Det er såmænd en ekstern subwoofer, som du kan slutte til, når lyden skal være ekstra dynamisk til en god film for eksempel. Og det virker faktisk. Du får et lydbillede, der er langt mere dynamisk, detaljeret og med en dybde, der er bedre, end de fleste bærbare kan tilbyde.

Heldigvis bakkes den gode lyd op af en stor skærm med full HD-opløsning og med rigtig mange detaljer. Skærmen er ikke ligefrem glansbilledagtig, hvilket kan være en fordel ved film, men den gengiver sort ret godt. Og når sort står meget sort, så står alle andre farver også tydeligt frem.

Under overfladen gemmer sig testens næsthurtigste processor og et grafikkort i særklasse. Det afspejles også i målingerne, der kun overgås af Vision. Og der skal da også et ret heftigt spil til, før Asus begynder at hakke. Du kan køre tunge tunge programmer, uden at den stritter imod. Der er med andre ord tale om en bundsolid hverdagsmaskine, der også håndterer multimedieoplevelser og endda pænt tunge spil.

Den lille, eksterne subwoofer tilfører lyden ekstra power og dynamik trods de beskedne dimensioner.

Men der er nogle minusser. Vægten er i den tunge ende, hvilket gør Asus-computeren bedst til hjemmebrug. Prisen er vel høj. Du kommer til at betale for den ekstra lydluksus. Desuden er tasterne for glatte efter vores smag. Lidt ærgerligt, da tastaturet ellers har god modstand og fint feedback, når du skriver.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse