Kvalitets gaming-headset med høj komfort

SteelSeries Siberia Elite var et rigtigt godt gamingheadset, nu er efterfølgeren Siberia Elite Prism kommet med en række små forbedringer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

SteelSeries Siberia Prism er et rigtigt godt gamingheadset ingen tvivl om det. Det er ganske vist ikke billigt, konkurrencen på området er også rigtig hård, og det er ikke således, at den dominerer konkurrenterne fuldstændig på nogle områder.

Til gengæld virker prisen fuldt berettiget. Det er også et usædvanligt helstøbt headset forstået på den måde, at der nærmest ikke er nogen svagheder. Headsettet ligger nær toppen næsten uanset, hvilket element man kigger på.

Kan man lide stilen, er det et flot, velbygget headset med høj komfort og god lyd.

Elite Prism har ligesom sin forgænger et meget overbevisende materialevalg og en glimrende samlingskvalitet. De flade ledninger der ikke filtrer, og den utroligt intuitive volumenkontrol for højttalerne og mikrofon er guld værd.

Bærekomforten er i top, lydkvaliteten er også overbevisende, og det meget alsidige headset har masser af features såsom det medfølgende USB-lydkort.

Omgivet af komfort

Vi syntes allerede, at det oprindelige Elite headset var komfortabelt, men SteelSeries har finpudset formularen på Elite Prism.

De store ørepuder består af et meget blødt materiale og er beklædt med et læderlignede åndbart materiale. Ørepuderne omslutter øret helt, og de udgør derved en ganske god passiv støjdæmpning.

SteelSeries har lavet ændringer ved hovedbøjlen således, at det skulle sidde lidt mindre stramt end forgængeren. Det kan være svært at huske de tidligere erfaringer, men et kan siges - headsettet er virkelig behageligt at have på i længere tid af gangen.

Hovedbøjlen og det polsterde hovedbånd samt ørepuderne udgør sammen en behagelig helhed. Headsettet sidder tæt til hovedet, men uden at genere det mindste. Det bliver lidt varmt for ørerne efter en stund, men det kendes fra alle 'lukkede' headsets.

Glimrende features

Siberia Elite Prism understøtter Dolby ProLogic IIx samt Dolby Headphone teknologierne. De forvandler henholdsvis 5.1-kanals lyd til 7.1-kanals lyd, samt skaber virtuelt surroundsound.

Det virker nogle gange bedre end andre, men surroundegenskaberne er ikke den største styrke ved dette headsets lydkvaliteter. Generelt er lyden klar og kraftfuldt med et meget balanceret lydbillede, hvor bassen ikke får lov at stjæle billedet.

Volumenkontrollen for såvel hovedtelefon og mikrofon ændres ved at dreje på store ringe, der er integreret i ørekopperne. Slut med at sidde og fumle, når man vil ændre lydniveauet.

I de omtalte ringe på ørepuderne er der integreret LED-dioder, der kan vise 16,7 millioner forskellige farver. Farven kan indstilles fra SteelSeries Engine, der kan hentes gratis fra Steel-Series webside.

Headsettet kan anvendes til mange forskelige enheder. Det er pc, MAC OSX 10.7 og op, mobile enheder samt til PlayStation.

Til headsettet medfølger et USB-lydkort, der udgår en ledning på 1,2 meter fra hedsettet, dette supplementeres af et to meters forlængerkabel. desuden er der et 3,5 mm 4-polet stik, samt to 3,5 mm 3-polede stik på et Y-kabel.

SteelSeries Engine

Foruden at indstille farverne på headsettets ørepuder kan man med SteelSeries Engine slå Dolby til og fra. Der er indbygget 10-spors equalizer, samt forskellige færdige presets.

Man kan her også slå mikrofonens støjdæmpning til og fra.Mikrofonen lyder i øvrigt som om, den er blevet forbedret.

Læses lige nu

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S