Få internettet ud i hele hjemmet

AVM FRITZ!Powerline 1000E Set er en glimrende måde at komme i gang med powerline-netværk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er tale om et sæt powerline-adaptere, der overholder HomePlug AV2-standarden, fordi at der er tale om et sæt, er det helt ligetil at komme i gang med at benytte teknologien. FRITZ!Powerline 1000E-sættet understøtter 2x2 MINO, hvilket betyder, at de under rette omstændigheder skulle kunne levere en teoretisk forbindelseshastighed på op til 1 Gbit/s.

Sættet er stadig bagudkompatibel med ældre homeplugs på 500 Mbit/s og langsommere standarder. En ting er, at man aldrig når den teoretiske hastighed, en anden er, at man i hjemmet skal have en lysinstallation med indbygget jord for at kunne udnytte den fulde hastighed. Det er et fåtal af danske hjem, for hvilket det gælder, har man til gengæld indbygget jord, vil man kunne opnå virkeligt gode hastigheder.

FRITZ!Powerline 1000E er stadig et godt køb, hvis man ikke har jord, det er bare ikke så hurtigt, som sættet lægger op til. Det faktum at begge HomePlugs har indbygget 1 Gbit/s ethernet-porte øger værdien, prisen synes også ret rimelig. Opsætningen er som vanligt for HomePlugs let, man kan også downloade AVM FRITZ!Powerline-softwaren, hvormed det er muligt at administrere ens powerline-netværk.

Sættet her er godt, men man skal have lysinstallationer med indbygget jord for fuld udnyttelse. Har man det, kan sættet varmt anbefales, og karakteren ville skulle sættes lidt højere, end hvad det ender med at få her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT