Få internettet ud i hele hjemmet

AVM FRITZ!Powerline 1000E Set er en glimrende måde at komme i gang med powerline-netværk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er tale om et sæt powerline-adaptere, der overholder HomePlug AV2-standarden, fordi at der er tale om et sæt, er det helt ligetil at komme i gang med at benytte teknologien. FRITZ!Powerline 1000E-sættet understøtter 2x2 MINO, hvilket betyder, at de under rette omstændigheder skulle kunne levere en teoretisk forbindelseshastighed på op til 1 Gbit/s.

Sættet er stadig bagudkompatibel med ældre homeplugs på 500 Mbit/s og langsommere standarder. En ting er, at man aldrig når den teoretiske hastighed, en anden er, at man i hjemmet skal have en lysinstallation med indbygget jord for at kunne udnytte den fulde hastighed. Det er et fåtal af danske hjem, for hvilket det gælder, har man til gengæld indbygget jord, vil man kunne opnå virkeligt gode hastigheder.

FRITZ!Powerline 1000E er stadig et godt køb, hvis man ikke har jord, det er bare ikke så hurtigt, som sættet lægger op til. Det faktum at begge HomePlugs har indbygget 1 Gbit/s ethernet-porte øger værdien, prisen synes også ret rimelig. Opsætningen er som vanligt for HomePlugs let, man kan også downloade AVM FRITZ!Powerline-softwaren, hvormed det er muligt at administrere ens powerline-netværk.

Sættet her er godt, men man skal have lysinstallationer med indbygget jord for fuld udnyttelse. Har man det, kan sættet varmt anbefales, og karakteren ville skulle sættes lidt højere, end hvad det ender med at få her.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S