Få internettet ud i hele hjemmet

AVM FRITZ!Powerline 1000E Set er en glimrende måde at komme i gang med powerline-netværk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er tale om et sæt powerline-adaptere, der overholder HomePlug AV2-standarden, fordi at der er tale om et sæt, er det helt ligetil at komme i gang med at benytte teknologien. FRITZ!Powerline 1000E-sættet understøtter 2x2 MINO, hvilket betyder, at de under rette omstændigheder skulle kunne levere en teoretisk forbindelseshastighed på op til 1 Gbit/s.

Sættet er stadig bagudkompatibel med ældre homeplugs på 500 Mbit/s og langsommere standarder. En ting er, at man aldrig når den teoretiske hastighed, en anden er, at man i hjemmet skal have en lysinstallation med indbygget jord for at kunne udnytte den fulde hastighed. Det er et fåtal af danske hjem, for hvilket det gælder, har man til gengæld indbygget jord, vil man kunne opnå virkeligt gode hastigheder.

FRITZ!Powerline 1000E er stadig et godt køb, hvis man ikke har jord, det er bare ikke så hurtigt, som sættet lægger op til. Det faktum at begge HomePlugs har indbygget 1 Gbit/s ethernet-porte øger værdien, prisen synes også ret rimelig. Opsætningen er som vanligt for HomePlugs let, man kan også downloade AVM FRITZ!Powerline-softwaren, hvormed det er muligt at administrere ens powerline-netværk.

Sættet her er godt, men man skal have lysinstallationer med indbygget jord for fuld udnyttelse. Har man det, kan sættet varmt anbefales, og karakteren ville skulle sættes lidt højere, end hvad det ender med at få her.

Læses lige nu

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS