Få internettet ud i hele hjemmet

AVM FRITZ!Powerline 1000E Set er en glimrende måde at komme i gang med powerline-netværk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er tale om et sæt powerline-adaptere, der overholder HomePlug AV2-standarden, fordi at der er tale om et sæt, er det helt ligetil at komme i gang med at benytte teknologien. FRITZ!Powerline 1000E-sættet understøtter 2x2 MINO, hvilket betyder, at de under rette omstændigheder skulle kunne levere en teoretisk forbindelseshastighed på op til 1 Gbit/s.

Sættet er stadig bagudkompatibel med ældre homeplugs på 500 Mbit/s og langsommere standarder. En ting er, at man aldrig når den teoretiske hastighed, en anden er, at man i hjemmet skal have en lysinstallation med indbygget jord for at kunne udnytte den fulde hastighed. Det er et fåtal af danske hjem, for hvilket det gælder, har man til gengæld indbygget jord, vil man kunne opnå virkeligt gode hastigheder.

FRITZ!Powerline 1000E er stadig et godt køb, hvis man ikke har jord, det er bare ikke så hurtigt, som sættet lægger op til. Det faktum at begge HomePlugs har indbygget 1 Gbit/s ethernet-porte øger værdien, prisen synes også ret rimelig. Opsætningen er som vanligt for HomePlugs let, man kan også downloade AVM FRITZ!Powerline-softwaren, hvormed det er muligt at administrere ens powerline-netværk.

Sættet her er godt, men man skal have lysinstallationer med indbygget jord for fuld udnyttelse. Har man det, kan sættet varmt anbefales, og karakteren ville skulle sættes lidt højere, end hvad det ender med at få her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S