Danmark er Europamestre i it

Europa-Kommissionen har netop offentliggjort den europæiske rangliste
over, hvor digitale landene er. Og Danmark kommer igen ind på en samlet
flot 1. plads – skarpt forfulgt af Sverige.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Jakob D. Lund, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den samlede score er udregnet på baggrund af en række forskellige parametre –infrastruktur, it-kompetencer, brug af internettet, integration af it og offentlig digitalisering.

Danmark er det mest digitale land i Europa

Det er især på digitaliseringen af den offentlige sektor, at Danmark scorer højt. Men også den generelle integration af it i samfundet scorer vi højt på – dog med undtagelse af de små- og mellemstore virksomheders brug af onlineshops, hvor vi er faldet tilbage.

”Det viser med al tydelighed, at vi som land er klar til fremtiden. Nu skal vi huske at høste frugterne af det og få erhvervslivet med, så vi ikke bliver overhalet af vores naboer,” siger Cecilia Bonefeld-Dahl, formand for IT-Branchen i en pressemeddelelse.

Basale it-kompetencer halter

Dog falder Danmark to pladser tilbage på de basale it-kompetencer, hvor vi er gået fra en 2. til en 4. plads.

”Selvom vi har et højt antal af internetbrugere og relativt mange it-specialister i landet, så er det bekymrende, at de basale it-kompetencer halter. Derfor er det netop vigtigt, at vi sætter ind allerede på de almene uddannelser med it som et decideret fag,” siger Cecilia Bonefeld-Dahl.

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS