Snart er videoopkald og fildeling standard på telefonen

IMS er næste skridt for det mobile netværk,
hvilket blandt andet vil gøre videoopkald, gruppechat og fildeling til
lige så integrerede funktioner på din mobiltelefon, som du er vant til
med tale og sms. Dermed står vi overfor noget af en revolution af ”den
grønne knap”, som ellers ikke har ændret sig i mange år.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

IMS (IP Multimedia Subsystem) er næste skridt for det mobile netværk, hvilket blandt andet vil gøre videoopkald, gruppechat og fildeling til lige så integrerede funktioner på din mobiltelefon, som du er vant til med tale og sms. Dermed står vi overfor noget af en revolution af ”den grønne knap”, som ellers ikke har ændret sig i mange år.

Hvor man i dag skal sikre sig, at modtageren af sin fil fx har Dropbox installeret på sin mobil, eller at deltagerne i sin gruppechat alle er på Facebook Messenger, så bliver det fremover en fast og præ-installeret funktion på alle smartphones. Det sker, når den såkaldte IMS-platform er fuldt etableret og gennemtestet i Norden og Baltikum.

”Platformen testes i øjeblikket i Sverige og Estland. Det unikke ved vores løsning er, at den er cloud-baseret og virtuel, hvilket gør det billigere og hurtigere at lancere nye services i de enkelte lande, og for kunderne betyder det, at man kan bruge vores tjenester globalt. Vi glæder os meget til at introducere nye services, som vil tilføje helt nye dimensioner til oplevelsen med smartphones,” siger Henrik Kofod, netværksdirektør for Telia i Danmark.

IMS-platformen bygges efter internationale standarder, hvilket har den fordel, at producenterne af smartphones kan integrere disse nye funktioner direkte i mobilen, ligesom fx tale og sms er det i dag.

”Det første, man som kunde vil mærke til IMS, vil være Voice over LTE, altså tale via 4G-nettet. Det betyder i praksis, at opkaldet etableres med det samme helt uden ventetid, og at lyden i samtalen er af højeste kvalitet. Vi forventer at lancere VoLTE kommercielt i Danmark til næste år, når vi har kvalitetssikret platformen ud fra de tests, vi laver lige nu,” siger Henrik Kofod.

Fordi IMS er en standardiseret platform, vil man også se, hvordan flere og flere funktioner kan integreres i alle andre enheder, som kunderne bruger - fx Smart tv og tablets.

For erhvervsdrivende betyder IMS, at det bliver lettere at udvikle løsninger, som kan bidrage til effektiviteten i virksomhederne. Fx vil det blive hurtigere og billigere at udvikle løsninger til web- og videokonferencer samt fildeling.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S