Kvalitet fra inderst til yderst

Høj byggekvalitet, høj lydkvalitet og effektiv lyddæmpning gør AKG meget attraktiv.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

AKG har begået lyd til de professionelle i årevis, og det skinner igennem i denne hovedtelefon, der bare føles som et lækkert og eksklusivt produkt. Alt fra de meget lækre hovedpuder til konstruktionen i letmetal oser af kvalitet.

Der medfølger et lille etui, og den kablede hovedtelefon har indbygget genopladeligt batteri. Hovedtelefonen tilsluttes med kabel – der er tyndt og beskyttet med stof i stedet for plast, og stikkene er (naturligvis) forgyldte.

Læder og metal i skøn forening. AKG er en luksushovedtelefon fra inderst til yderst, og den giver høj kvalitet pr. investeret krone.

AKG K495 NC er en hovedtelefon af on ear-typen, der sidder uden på øret. Den sidder overraskende godt og sikkert og falder ikke, fordi du i begejstring ryster med hovedet.

Sidemanden bliver ikke forstyrret af musikken. Den anden vej er støjreduktionen ligeså effektiv. Selv høje klaplyde kan ikke høres. Sus og anden larm fra en flymotor er også effektivt udelukket. Det er kombinationen af god støjdæmpning og en helt lukket konstruktion, der sikrer det gode resultat.

Musikgengivelsen er dynamisk, transparent og helt igennem vellykket uanset, om du lytter til jazz, klassisk eller hip hop. AKG er en af vores klare favoritter. Den får en klar anbefaling som testens bedste køb.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Læs hele testen af noise cancelling-hovedtelefoner her:

[/themepacific_accordion_section] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

OBS: Denne test rettet sig primært mod kvaliteten af hovedtelefonens støjreduktion.

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S