Flot billede – pebret pris

Flot design, god ydelse plus fin lyd gør Asus velegnet til multimediebrug. Men prisen er den høje ende.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Selv i de billigste onlinebutikker skal du slippe omkring 7500 kroner for denne Asus. Men det ændrer ikke ved, at Asus N56JR er en lækker bærbar. Den er lige så stor som den fine Acer, og modsat denne får du en skærm med full HD.

Den har en kvalitet, som gør det muligt at se billedet klart og tydeligt selv meget skråt fra siden. Du får også en hurtigere processor end i Acer, men en lidt mindre harddisk. Til gengæld er der indbygget dvd-drev med brænder – det er efterhånden et sjældent syn i en bærbar, men kan være ganske handy i nogle situationer.

Det store område over tastaturet er optaget af gode højttalere. Lyden er udviklet af B&O.

Som hos Acer er det multimedie, Asus-modellen har fokus på. Det understreges af det store område med højttalere lige over tastaturet, samt at der medfølger en lille, ekstern subwoofer, du kan tilkoble. Fint!
Lydelektronikken er i øvrigt lavet af danske B&O, og det høres. Både når du bruger de indbyggede højttalere eller tilslutter større, eksterne højttalere. Lyden er bare rigtig god.

Når du til den fine skærm og gode lyd lægger en højt ydende processor og grafikkortet GeForce GTX 750M, står du med en maskine, der i den grad kan flytte tunge spil. Den afvikler dem med en naturlighed, som var den en stor stationær computer. Når Asus N56JR er på hårdt arbejde, støjer blæseren en del, men heldigvis aldrig på en direkte generende måde.
Asus er på mange måder en imponerende maskine i luksusklassen.

Ærgerligt, at prisen er så pebret.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

DATATID TECHLIFE MENER:
Billede og lyd i høj kvalitet – til en solid pris.

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S