Flot billede – pebret pris

Flot design, god ydelse plus fin lyd gør Asus velegnet til multimediebrug. Men prisen er den høje ende.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Selv i de billigste onlinebutikker skal du slippe omkring 7500 kroner for denne Asus. Men det ændrer ikke ved, at Asus N56JR er en lækker bærbar. Den er lige så stor som den fine Acer, og modsat denne får du en skærm med full HD.

Den har en kvalitet, som gør det muligt at se billedet klart og tydeligt selv meget skråt fra siden. Du får også en hurtigere processor end i Acer, men en lidt mindre harddisk. Til gengæld er der indbygget dvd-drev med brænder – det er efterhånden et sjældent syn i en bærbar, men kan være ganske handy i nogle situationer.

Det store område over tastaturet er optaget af gode højttalere. Lyden er udviklet af B&O.

Som hos Acer er det multimedie, Asus-modellen har fokus på. Det understreges af det store område med højttalere lige over tastaturet, samt at der medfølger en lille, ekstern subwoofer, du kan tilkoble. Fint!
Lydelektronikken er i øvrigt lavet af danske B&O, og det høres. Både når du bruger de indbyggede højttalere eller tilslutter større, eksterne højttalere. Lyden er bare rigtig god.

Når du til den fine skærm og gode lyd lægger en højt ydende processor og grafikkortet GeForce GTX 750M, står du med en maskine, der i den grad kan flytte tunge spil. Den afvikler dem med en naturlighed, som var den en stor stationær computer. Når Asus N56JR er på hårdt arbejde, støjer blæseren en del, men heldigvis aldrig på en direkte generende måde.
Asus er på mange måder en imponerende maskine i luksusklassen.

Ærgerligt, at prisen er så pebret.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

DATATID TECHLIFE MENER:
Billede og lyd i høj kvalitet – til en solid pris.

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S