Apple går i kødet på Spotify med ny musikstreaming-tjeneste

Apple Music kombinerer musikstreaming med live-radio og iTunes-musik. Den nye musiktjeneste er allerede klar i slutningen af måneden, hvor den også rammer Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Streaming er for alvor ved at blive en del af vores musikvaner. Download-tjenester som iTunes virker derfor lidt forældede. Det er Apple godt klar over, og derfor er de nu på banen med deres egen musikstreaming-tjeneste, der skal tage kampen op mod især Spotify, som lige nu dominere markedet.

Den nye tjeneste hedder Apple Music og vil ifølge Tim Cook, som i går kunne præsentere den ved World Wide Developer Conference, indeholder et enormt katalog af mere end 30 millioner musiknumre. Dit eget musikkatalog er også integreret, hvad enten det så er musik købt på iTunes eller rippet fra CD’er, og der vil være mulighed for at købe musik til download, ligesom man har været vant til på iTunes. Musikeksperter kommer med musikanbefalinger til dig, baseret på din samling og Siri kan hjælpe dig til at finde rundt i kataloget.

Musikstreaming er dog ikke det hele. Apple Music vil også byde på live-radio med faste værter og musik i alle genrer kurateret af anerkendte radio-djs.

Med Apple Connect bliver det desuden muligt at komme i kontakt med sine ynglingskunstnere, som kan dele tekster, fotos, videoer og sange direkte til deres fans.

Apple Music lanceres globalt d. 30. juni, hvilket betyder, at der også vil være adgang fra Danmark. Prisen bliver 99 dollars i USA. Hvad tjenesten kommer til at koste her i landet annonceres senere. Alle får dog tilbudt en gratis prøveperiode på 3 måneder ved oprettelse.

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS