Apple går i kødet på Spotify med ny musikstreaming-tjeneste

Apple Music kombinerer musikstreaming med live-radio og iTunes-musik. Den nye musiktjeneste er allerede klar i slutningen af måneden, hvor den også rammer Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Streaming er for alvor ved at blive en del af vores musikvaner. Download-tjenester som iTunes virker derfor lidt forældede. Det er Apple godt klar over, og derfor er de nu på banen med deres egen musikstreaming-tjeneste, der skal tage kampen op mod især Spotify, som lige nu dominere markedet.

Den nye tjeneste hedder Apple Music og vil ifølge Tim Cook, som i går kunne præsentere den ved World Wide Developer Conference, indeholder et enormt katalog af mere end 30 millioner musiknumre. Dit eget musikkatalog er også integreret, hvad enten det så er musik købt på iTunes eller rippet fra CD’er, og der vil være mulighed for at købe musik til download, ligesom man har været vant til på iTunes. Musikeksperter kommer med musikanbefalinger til dig, baseret på din samling og Siri kan hjælpe dig til at finde rundt i kataloget.

Musikstreaming er dog ikke det hele. Apple Music vil også byde på live-radio med faste værter og musik i alle genrer kurateret af anerkendte radio-djs.

Med Apple Connect bliver det desuden muligt at komme i kontakt med sine ynglingskunstnere, som kan dele tekster, fotos, videoer og sange direkte til deres fans.

Apple Music lanceres globalt d. 30. juni, hvilket betyder, at der også vil være adgang fra Danmark. Prisen bliver 99 dollars i USA. Hvad tjenesten kommer til at koste her i landet annonceres senere. Alle får dog tilbudt en gratis prøveperiode på 3 måneder ved oprettelse.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S