Apple går i kødet på Spotify med ny musikstreaming-tjeneste

Apple Music kombinerer musikstreaming med live-radio og iTunes-musik. Den nye musiktjeneste er allerede klar i slutningen af måneden, hvor den også rammer Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Streaming er for alvor ved at blive en del af vores musikvaner. Download-tjenester som iTunes virker derfor lidt forældede. Det er Apple godt klar over, og derfor er de nu på banen med deres egen musikstreaming-tjeneste, der skal tage kampen op mod især Spotify, som lige nu dominere markedet.

Den nye tjeneste hedder Apple Music og vil ifølge Tim Cook, som i går kunne præsentere den ved World Wide Developer Conference, indeholder et enormt katalog af mere end 30 millioner musiknumre. Dit eget musikkatalog er også integreret, hvad enten det så er musik købt på iTunes eller rippet fra CD’er, og der vil være mulighed for at købe musik til download, ligesom man har været vant til på iTunes. Musikeksperter kommer med musikanbefalinger til dig, baseret på din samling og Siri kan hjælpe dig til at finde rundt i kataloget.

Musikstreaming er dog ikke det hele. Apple Music vil også byde på live-radio med faste værter og musik i alle genrer kurateret af anerkendte radio-djs.

Med Apple Connect bliver det desuden muligt at komme i kontakt med sine ynglingskunstnere, som kan dele tekster, fotos, videoer og sange direkte til deres fans.

Apple Music lanceres globalt d. 30. juni, hvilket betyder, at der også vil være adgang fra Danmark. Prisen bliver 99 dollars i USA. Hvad tjenesten kommer til at koste her i landet annonceres senere. Alle får dog tilbudt en gratis prøveperiode på 3 måneder ved oprettelse.

Politiets Efterretningstjeneste

ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job